• 1402/12/19 - 09:13
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

رقابت نجومی مسیه سال ۱۴۰۲

رقابت نجومی مسیه ۱۴۰۲

کویر چاه جام

رقابت نجومی مسیه صبح جمعه ۱۸ اسفند در کویر چاه جام به کار خود پایان داد

رویداد نجومی «ماراتن مسیه ۱۴۰۲» با شناخت برندگان خود در رده‌های رقابتی، آموزشی و عکاسی صبح جمعه ۱۸ اسفند در کویر چاه جام واقع در استان سمنان به کار خود پایان داد.

به گزارش مجله نجوم، این رویداد شاخص در حوزه نجوم آماتوری که بر مبنای رصد اجرام غیرستاره‌ای شاخص آسمان در فهرست شامل مسیه برگزار می‌شود، از شامگاه پنجشنبه ۱۷ اسفند آغاز شد. امسال برگزاری این رقابت چند مرتبه به علت ابری شدن آسمان و بارش باران متوقف و در ادامه با مساعد شدن شرایط جوی برای ادامه رقابت تا سحرگاه جمعه ۱۸ اسفند، به کار خود خاتمه داد.

به گفته محمد نیلفروشان، دبیر برگزاری این رقابت، ماراتن مسیه ۱۴۰۲ با حضور ۱۴۰ شرکت‌کننده از ۲۱ شهر تهران، کرج، اصفهان، مشهد، سمنان، شاهرود، قم، ایلام، زنجان، شیراز، گرگان، کاشان، برازجان، قزوین، بیجار، مهاباد، رضوانشهر، کوچصفهان، رباط‌کریم، دهلران و لواسان برگزار شد.

بنا به اعلامیه منتشر شده از سوی هیئت داوران ماراتن مسیه ۱۴۰۲، علی آیین جمشید از برازجان با دوربین دوچشمی ۱۰۰×۲۵ موفق به کسب رتبه اول در رده رقابتی شد.

دانیال فنائیان مقدم خباز از کرج با تلسکوپ بازتابی ۱۰ اینچ دابسونی موفق به کسب رتبه دوم شد.

سعید کریمی از رضوانشهر با تلسکوپ بازتابی ۸ اینچ دابسونی رتبه سوم رده رقابتی این ماراتن را از آن خود کرد.

امیر مهدی اسماعیلی طاهری و مهدی استاد محمدی نیز از کاشان با تلسکوپ ۸ اینچ دابسونی در این رویداد شایسته تقدیر شناخته شدند.

در رده رقابت عکاسی ماراتن مسیه، آرمان محمدی، علیرضا آقایی میبدی و محمدرضا بشیری به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های اول تا سوم شدند و دریافت تقدیرنامه و لوح ویژه ماراتن مسیه ۱۴۰۲ شدند.

همچنین به انتخاب هیئت داوران بخش عکاسی این رقابت، لوح یادبود «زنده‌یاد آریا کریمی» به سارا رضابنده‌لو به‌عنوان عکاس برگزیده بخش آموزشی اهدا شد.

این برگزیدگان در مراسم اختتامیه‌ای که صبح جمعه ۱۸ اسفند با حضور ۱۶۷ شرکت‌کننده حاضر در این رویداد در محل اقامتگاه بوم‌گردی ستاره کویر چاه‌جام و اکوکمپ چاه‌جام برگزار شد، تقدیرنامه و لوح ویژه برگزیدگان این رویداد را از هیئت داوران دریافت کردند.

ماراتن مسیه ۱۴۰۲ را مجله نجوم با مشارکت ۲۷ داور، مربی و نیروی اجرایی با حمایت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهرود، آسمان‌نمای گنبد مینا، موسسه طبیعت آسمان شب و موسسه پارس پایا (زیتازی) برگزار کرد.

ماراتن مسیه رقابتی است که منجمان آماتور کشورهای مختلف هر سال در ماه مارس (اسفند و فروردین) برگزار می‌کنند و هدف از آن رصد آن دسته از اجرام اعماق آسمان شب است که شارل مسیه (Charles Messier) منجم مطرح فرانسوی قرن هجدهم شناسایی کرده بود و به نام فهرست مسیه معروف شده است.

ماراتن مسیه در ایران به همت مجله نجوم آغاز و به مسابقه‌ای علمی تبدیل شد که منجمان آماتور ایرانی هر سال در آن شرکت می‌کنند و به سنجش مهارت خود در رصد با ابزارهای اپتیکی و عکاسی از جلوه‌های آسمان شب می‌پردازند. این رقابت نجومی از سال ۱۳۸۰ به شکل مستمر برگزار شده است و فقط همه‌گیری کرونا سه سال برگزاری پیوسته آن را مختل کرد.

  • گروه خبری : اخبار سایت,داخلی,مطالب آموزشی,مقاله های دیگر
  • کد خبر : 1455
مدیر سیستم

مدیر سیستم