• 1399/03/15 - 21:33
  • 6533
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

رصد کسوف جزئی بر عرشه کشتی بادبانی

مجله نجوم با همکاری احیاگران کشتی بادبانی در خلیج فارس با هماهنگی و مجوز سازمان منطقه آزاد کیش، برنامه ویژه آموزشی رصدی خود را در ۳۱ خرداد و یکم تیر در آب‌های این جزیره برگزار می‌کند


مجله نجوم با همکاری احیاگران کشتی بادبانی در خلیج فارس با هماهنگی و مجوز سازمان منطقه آزاد کیش، برنامه ویژه آموزشی رصدی خود را در ۳۱ خرداد و یکم تیر در آب‌های این جزیره برگزار می‌کند. جزیره کیش، سه هفته پاک را از سرگذراند و با توجه به محدودیت‌های شدید و رعایت فاصله‌گذاری، از نقاط برگزیده در پهنه ایران در مبارزه با کروناست. با همه این‌ها، از آنجا که شاهد خیزش دوباره کرونا در کشور هستیم، این برنامه نه در قالب گشت نجومی که به صورت یک برنامه آموزشی رصدی صرفا از مبدا و مقصد جزیره زیبای کیش برگزار می‌شود. این برنامه نجومی تماما روی عرشه کشتی بادبانی (نخستین نمونه از کشتی‌های بادبانی ایرانی احیاشده در خلیج فارس) اجرا می‌شود و جمعی در نهایت ۲۰ نفره، قرار است از روی عرشه این کشتی شاهد گرفت با قدر گرفت ۸۵ درصد (پوشیدگی ۸۰ درصد خورشید) باشند. اگر علاقمندید که به ما در این برنامه بپیوندید، کافی است با شماره ۰۹۲۲۶۰۱۷۴۸۶ تماس بگیرید یا به همین شماره در واتساپ و تلگرام پیام دهید. لازم به ذکر است که برای تردد در اماکن عمومی کیش، زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی اجباری است.


راهنمای گردشگری نجومی: محمدجواد ترابی


زمان برگزاری: ساعات منتهی به غروب آفتاب ۳۱ خرداد و طلوع تا ظهر یکم تیر را روی عرشه کشتی بادبانی و در آب‌های خلیج فارس سپری می‌کنیم. (حضور روی کشتی در هنگام شب ممنوع است)


خدمات: شرکت رایگان در کارگاه مجازی آشنایی با کسوف و عکاسی از خورشیدگرفتگی، دو وعده عصرانه و صبحانه، بیمه


هزینه برنامه: ۵۷۵ هزار تومان


با ما تماس بگیرید:


۰۲۱-۸۸۵۳۵۸۴۰


۰۹۲۲۶۰۱۷۴۸۶


 


چرا به نزدیکی خط گرفت نرفتیم؟


یکم تیر ۱۳۹۹، خورشید در آسمان تمام ایران می‌گیرد. هر چقدر به آب‌های جنوب شرقی ایران نزدیک‌تر شده باشیم، میزان گرفت این کسوف بیشتر می‌شود. از لبه کرانه‌های آبی ایران، نوار گرفتی می‌گذرد که اگر به آن محدوده برسیم، شاهد خورشیدگرفتگی حلقوی خواهیم بود. حلقوی به این علت که ماه به اندازه کافی به زمین در آن هنگام نزدیک نیست و نمی‌تواند تمام چهره خورشید را بپوشاند تا کسوف کامل رخ دهد. در نتیجه به رغم اینکه خط گرفت خورشیدگرفتگی حلقوی از لبه کرانه آبی ایران می‌گذرد اما در سراسر ایران شاهد خورشیدگرفتگی جزئی هستیم. کرانه جنوب شرقی ایران، محدوده اصلی هدف منجمان آماتور و عکاسان نجومی در رصد این پدیده‌ است اما با توجه به شرایط کرونا در جنوب شرق ایران، از برگزاری برنامه در این منطقه حذر کردیم.


   • گروه خبری : اطلاعیه ها,اخبار سایت,داخلی
  • کد خبر : 1427
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید