• 1400/05/17 - 08:48
  • 2704
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
Meteor Shower Perseids 2021

بارش شهابی برساووشی مرداد ماه 1400

MSP 2021

بارش شهابی برساوشی، یکی از معروف‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است که هر سال از اواخر تیر تا اویل شهریور، آسمان شب را مزین می‌کند.

امسال اوج این بارش در بازه زمانی ۲۰ تا ۲۲ مرداد رخ می‌دهد و طبق اطلاعات موجود در وبگاه اتحادیه بین‌المللی شهاب (IMO)، بهترین زمان برای دیدن این بارش، حوالی ساعت ۲۳:۳۰ پنجشنبه 21 مرداد  تا ساعت ۲:۳۰ بامداد جمعه 22 مردادماه است.

با توجه به غروب ماه در اوایل شب (فاز ماه در حدود 20 درصد)، فرصت مناسبی برای دیدن شهاب‌های برساوشی فراهم است. پیشبینی می‌شود ناظران نیمکره شمالی زمین در زمان اوج بارش و زیر آسمانی تاریک و صاف، بتوانند حدود ۵۰ تا ۶۰ شهاب در ساعت ببینند. آهنگ ساعتی سرسویی ( یا همان ZHR ) این بارش شهابی ۱۱۰ پیشبینی شده است.

برای دیدن این بارش شهابی که منشا آن ذرات برجای مانده از دنباله‌دار سوییفت-تاتل است، به هیچ ابزاری نیاز ندارید. کافی است از نورهای مزاحم دور شوید و با چشمانی مشتاق به آسمان شب نگاه کنید.

در ضمن لازم نیست به نقطه خاصی از آسمان چشم بدوزید و امکان دیدن شهاب‌های برساوشی در سراسر آسمان وجود دارد.

توصیه می‌کنیم با توجه به همه‌گیری کرونا، رصد شهاب‌ها را از بام منزلتان پی بگیرید و در انتظار شهاب‌های پرنور و آذرگوی‌ها باشید. این پدیده هر سال اتفاق می افتد و سالهای بعدی هم برای دیدن آن فرصت دارید. آسمان همیشه هست ... از این رو، برای دیدن آنلاین این پدیده میتوانید به وبگاه رسمی سازمان فضایی ناسا در شب چهارشنبه مراجعه نمایید.

جهت آشنایی بیشتر با این پدیده ، نحوه رصد و همین طور ثبت این رویداد ، میتوانید در وبینار بارش شهابی (برنامه ریزی، رصد، ثبت و عکاسی) که روز دوشنبه مورخ 18 مرداد ماه ساعت 20:30 در کافه تدریس برگزار می گردد شرکت کنید .

 

 

  • گروه خبری : اخبار سایت,مطالب آموزشی,مقالات دیگر
  • کد خبر : 1446
مدیر سیستم

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید