چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 12 تا 19 تیر

طبق روال هر دوشنبه، شما به مهمانی آسمان شب دعوت شده‌اید. 

این بار نیز همچون هفته‌های گذشته نگاهی خواهیم داشت به موقعیت سیارات و سپس رویدادهای نجومی هفته پیش رو را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید. 

سیاره مشتری و زحل مانند هفته‌های گذشته به ترتیب در صورت فلکی سنبله و حوا جا خوش کرده‌اند، از میان دیگر سیارات منظومه، زهره در صورت فلکی ثور، سیاره مریخ در صورت فلکی جوزا و در کنار خورشید (غیر قابل رویت)، اورانوس در صورت فلکی حوت و سیاره نپتون در صورت فلکی آبریز یا دلو قرار دارد. لازم به ذکر است سیاره عطارد در اواسط این هفته در صورت فلکی جوزا قرار دارد و با گذشت زمان و در روز‌های آینده این سیاره گریز پا به سمت صورت فلکی خرچنگ حرکت خواهد کرد. 

راهنمای رصد سیارات:

عطارد: عطارد گریز پا را می‌توانید کمی بعد از غروب خورشید در سمت غرب آسمان به صورت ستاره‌ای نسبتا کم نور در ارتفاع کم از افق رصد کنید. رصد این سیاره با ابزار رصدی مانند تلسکوپ پیشنهاد می‌شود.

مشتری: پس از تاریک شدن آسمان در سمت جنوب و در ارتفاع حدود 50 درجه‌ای جرم پر نوری را خواهید دید، آن جرم درخشان سیاره مشتری است. اگر مشتری را با دوربین‌های دوچشمی کوچک رصد کنید چهار قمر گالیله‌ای آن را خواهید دید و اگر با تلسکوپ‌های نسبتا بزرگ آن را رصد کنید علاوه بر قمر‌های آن می‌توانید خطوط روی سطح سیاره را نیز رصد کنید و تشخیص دهید.

زحل: این سیاره زیبا پس از غروب خورشید از سمت شرق آسمان طلوع خواهد کرد و با گذشت زمان از افق شرقی ارتفاع گرفته و کم کم به بیشترین ارتفاع خود خواهد رسید. سیاره زحل در بالای صورت فلکی عقرب و در صورت فلکی حوا قرار دارد. اگر در خارج از شهر‌های بزرگ و به دور از آلودگی نوری به رصد این سیاره بپردازید، در قلب بازوی کهکشان راه شیری سیاره زحل را همچون ستاره نسبتا پر نوری خواهید دید. با استفاده از تلسکوپ می‌توانید حلقه‌های زیبای این سیاره را رصد کنید.

نپتون: سیاره نپتون در صورت فلکی دلو یا آبریز قرار دارد و رصد این سیاره حتما نیازمند نرم افزار‌های نجومی و همچنین ابزار قوی است.

اورانوس: این سیاره در صورت فلکی حوت قرار دارد که برای رصد مانند سیاره نپتون باید از نرم افزار‌های نجومی و تلسکوپ‌های نسبتا بزرگ استفاده کنید.

رویداد‌های نجومی این هفته:

جمعه 16: در بامداد جمعه می‌توانید مقارنه زیبای ماه و سیاره زحل را تماشا کنید. اگر در طول این شب به سمت ماه نگاه کنید در پایین و سمت چپ ماه جرمی نسبتا پر نور را خواهید دید، آن سیاره زیبای زحل است.

دوشنبه 19: در غروب روز دوشنبه مقارنه عطارد و خوشه باز کندوی عسل در سمت غرب آسمان قابل مشاهده است. عطارد گریز پا در اواسط این هفته در صورت فلکی جوزا بود اما هم اکنون در صورت فلکی خرچنگ و در کنار خوشه ستاره‌ای مسیه 44 قرار دارد.

 

عرفان احمدی/مجله نجوم

 
 
 
 
 
توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.
 


١٧:٥٦ - دوشنبه ١٢ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩٢٥    /    تعداد نمایش : ٥٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: