چاپ        ارسال به دوست

جنگ زنانه برای تسخیر فضا

در ژانویه ۱۹۷۸ با اعلام فهرستی ۳۵ نفره، بزرگترین گروه نامزدهای انتخابی برای سفر به فضا اعلام شد. در این گروه ۶ زن وجود داشت: سالی راید، جودیت رسنیک، شانون لوسید، ری سدون، کاترین سولیوان و آنا فیشر.

این گروه  به زودی در مرکز فضایی جانسون مشغول به آموزش شدند. به این ترتیب تصور می‌شد زنانی که ۲۰ سال پس از والنتینا ترشکوا نخستین و تنها زن کیهان‌نورد جهان بار دیگر امکان سفر به فضا بیابند از شهروندان آمریکا باشند.

انتخاب ۶ زن برای سفرهای فضایی توسط آمریکایی‌ها، زنگ خطر را برای روس‌ها به صدا درآورد و بار دیگر آنها را تحریک کرد که  باز هم پیش‌دستی کنند. در ۱۹۷۹ موسسه بررسی‌های پزشکی مسکو  به معاینه داوطلبان فرستاده شده از سوی سازمان‌های مختلف پرداخت. در دسامبر این سال ۱۲ نفر که توانسته بودند از مرز آزمایش‌های سنگین پزشکی بگذرند به مرکز آموزش فضانوردان معرفی شدند تا تحت آموزش فنی اولیه قرار گیرند.

از بین این افراد در ۳۰ ژوئیه ۱۹۸۰، هشت نفر برای ادامه آموزش‌ها به مرحله بعدی راه یافتند.  آنها نزدیک به دوسال آموزش می‌دیدند. در نهایت با توجه به توانایی‌های ویژه ساویتسکایا، وی برای پرواز فضایی بعدی انتخاب شد.

روز ۱۹ اوت ۱۹۸۲ خبرگزاری تاس طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد : ناو کیهانی سایوز تی-۷ با سه کیهان‌نورد از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور راهی مدار زمین شد. اعضای شرکت‌کننده در این پرواز عبارت بودند از لئونیدپاپف، الکساندر سریبرف و دومین زن فضانورد جهان اسوتلانا ساویتسکایا. به این ترتیب بار دیگر روس‌ها در زمینه پروازهای فضایی زنان جلو افتادند. اما این تنها آغاز مسابقه بود. مسئولان دستگاه فضایی شوروی که بعد از سال ۱۹۷۵ و پرواز آخرین ناو آپولو، یکه‌تاز عرضه فضانوردی سرنشین‌دار بودند اینک با حضور ۶ زن فضانورد در جمع سرنشینان شاتل باید خود را برای جنگ سرد دیگری در زمینه زنانه فضانوردی آماده می کردند.

به این ترتیب گرچه با پرواز ساویتسکایا جنجالی رسانه‌ای به نفع دستگاه فضانوردی شوروی به راه افتاد اما این پایان ماجرا نبود و گلوشکو سرپرست وقت دستگاه فضایی شوروی ایده‌های جدیدی را برای توسعه برنامه فضایی زنان ارائه داد. یکی از این طرح‌ها، پرواز یک ناو سایوز با خدمه کاملا زنانه بود. این ناو باید به ایستگاه مداری سالیوت ملحق می‌شد. در جریان پرواز این گروه باید یکی از زنان به راهپیمایی فضایی دست می‌زد.

آنچه خواندید بخشی از یک ماجرای هیجان‌انگیز است که برای نخستین بار توسط ماهنامه نجوم افشا می‌شود. این مقاله با عکس‌های استثنایی آن در تازه‌ترین شماره ماهنامه نجوم به چاپ رسیده که شما می‌توانید از اول اسفند آن را در روزنامه‌فروشی‌ها ببینید. 

 

به نقل از: وبگاه شخصی سیروس برزو

cyrusborzoo.com

خرید نسخه الکترونیکی تازه‌ترین شماره مجله نجوم از فیدیبو 

 

 


١٣:١٠ - دوشنبه ٢ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٧٧٤    /    تعداد نمایش : ٨٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: