چاپ        ارسال به دوست

نمای زیبای فضاپیمای کاسینی از زحل

در تصویر جدید کاسینی از سیاره زحل، روشنایی یک روز جدید در این سیاره  حالت موجی شکل ابرهای آن و حلقه‌های صاف و هموار پهناورش را نمایان کرده است.

نور پس از آنکه سطح خورشید را ترک می‌کند حدود 80 دقیقه طول می‌کشد تا به سطح سیاره زحل برسد. روشنایی که زحل دریافت می‌کند ضعیف است؛ زمین 100 برابر بیشتر از آن تابش دریافت می‌کند ، زیرا تقریبا ده برابر نزدیکتر به خورشید است.با این حال، در مقایسه با سیاهی ژرف فضا، همه چیز در زحل با نور خورشید می‌درخشد، چه نور مستقیم و چه نور بازتاب شده خورشید.
این منظره در روز 7 اسفند 95/ 25 فوریه 2017 از فاصله 1/23 میلیون کیلومتری سیاره زحل و از حدود 10 درجه بالاتر از صفجه حلقه‌ها گرفته شده و برای تهیه آن فیلتر طیفی فروسرخ به طول موج 939 نانومتر به کار رفته است.

محمدصادق فغان‌پور/ مجله نجوم

منبع: وبگاه ناسا

 

 

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٠:٥٥ - جمعه ٢٣ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩٣٧    /    تعداد نمایش : ٤٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: