• 1399/02/02 - 23:45
  • 1833
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

رقصی به دور سیاهچاله

دانشمندان با رصد طولانی مدت مدار ستاره‌ای در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری، به تایید جدیدی از نظریه نسبیت عام اینشتین دست یافتند


حرکت ستاره‌ای نزدیک به یک ابرسیاهچاله پرجرم چه شکلی است؟ در نزدیکی میدان گرانش قوی یک سیاهچاله، شبیه به مسیری است که در تصویر بالا یا این فیلم می‌بینید: در طولانی مدت شکلی شبیه به یک گل ایجاد می‌شود. این همان مسیری است که تئوری نسبیت اینشتین آن را پیش‌بینی می‌کند. یک مسیر بیضی شکل اما نه یک بیضی ثابت. خود بیضی نیز به تدریج می‌چرخد. 


در شرایطی که قوانین مکانیک نیوتنی حاکم باشند، چرخش جسمی آسمانی به دور جسمی دیگر مثلا یک سیاره به دور یک ستاره در یک مدار بیضوی شکل با محور ثابت اتفاق می‌افتد. اما قوانین نسبیت پیش‌بینی می‌کنند که راستای این بیضی ثابت نیست. چرخش محور بیضی در نزدیکی اجرام پرجرم بیشتر مشهود است.


اینجا در حال مشاهده یک شبیه‌سازی از حرکت ستاره S2 به دور ابرسیاهچاله پرجرم مرکز کهکشان راه‌شیری هستید. هر دور از چرخش آن حدود شانزده سال طول می‌کشد. ثبت رصدی این حرکت تقریبا سه دهه قدمت دارد‌ و نشان می‌دهد پیش‌بینی تئوری نسبیت درست است.‌ یک آزمایشگاه کیهانی برای آزمودن یک نظریه مشهور.


 


 


 


پیمان اکبرنیا/ ماهنامه نجوم


 


 


 


 


 


 


   توجه:


بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.

 

  • گروه خبری : اخبار سایت,خارجی
  • کد خبر : 1408
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید