چند نکته جالب درباره اعتدال بهاری
واژه‌ بهار را بارها و بارها شنیده اید، همچنین عبارات و جملاتی که بهار به اشکال مختلف در آنها به کار می رود. بهار در طبیعت هم به همین ترتیب همراه پدیده‌های مختلف گفته می‌شود. مثلا «بهار آب و هوایی» و «بهار نجومی» کمی متفاوت‌اند. بهار طبیعت حدود ۱۰ ام اسفند آغاز می‌شود و اعتدال بهاری پایان اسفند (امسال ۳۰ ام اسفند) رخ می‌دهد. حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به نکاتی از اعتدال بهاری و فصل بهار امسال بیندازیم.
 ١٦:٢٤ - سه شنبه ١ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
همه چیز درباره تقویم هجری شمسی و گاهشماری
دانستنی‌ها از گاهشماری ایرانی
با فرارسیدن سال جدید و آغاز دگردیسی طبیعت، ذهنمان معطوف به تغییر و تحولی زیبا در اطرافمان می‌شود. زمین یک دور دیگر از خط پایان عبور می کند و قدم در سالی جدید می گذارد. حرکت انتقالی زمین دستمایه شمردن روزها و سپری کردن ایام است.
 ١١:٣٨ - دوشنبه ٣٠ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
دنباله‌دار 2پی/ انکه را رصد کنید
مهمان گیسوبلند آخرین شب‌های سال 95
مهمان این شب‌های آسمان شب، 22 اسفند امسال تا 98میلیون کیلومتری زمین نزدیک می‌شود. اما در حال حاضر حدود 111 میلیون کیلومتر با ما فاصله دارد و قدر کنونی‌اش به 6.81 می‌رسد.
 ١٥:١٣ - جمعه ٢٠ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماراتن مسیه 95 با معرفی برندگان پایان یافت
ماراتن مسیه 95، از شامگاه 12 اسفند تا صبحدم 13 اسفند در حالی در روستای قالهر شهرستان دلیجان در استان مرکزی برگزار شد که پیش از آغاز این رقابت در رصدگاه برف باریده بود!
 ١٤:٢٢ - شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٤متن کامل >>
ماجرای شی نورانی یکم اسفند چه بود؟
بنابر گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی حوالی ساعت ۱۸ و ۴۰ دقیقه یکشنبه، یکم اسفند، حرکت شیئی نورانی در افق غربی و از سوی شمال به جنوب در آسمان شمال ایران مشاهده شده است. همچنین در نواحی مرکزی و جنوبی ایران با اختلاف زمانی اندک، حرکت این جسم از افق غربی به سمت جنوب رصد شد.
 ١٣:٢٩ - دوشنبه ٢ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
جنگ زنانه برای تسخیر فضا
در ژانویه ۱۹۷۸ با اعلام فهرستی ۳۵ نفره، بزرگترین گروه نامزدهای انتخابی برای سفر به فضا اعلام شد. در این گروه ۶ زن وجود داشت: سالی راید، جودیت رسنیک، شانون لوسید، ری سدون، کاترین سولیوان و آنا فیشر. به این ترتیب تصور می‌شد زنانی که ۲۰ سال پس از والنتینا ترشکوا نخستین و تنها زن کیهان‌نورد جهان بار دیگر امکان سفر به فضا بیابند از شهروندان آمریکا باشند. انتخاب ۶ زن برای سفرهای فضایی توسط آمریکایی‌ها، زنگ خطر را برای روس‌ها به صدا درآورد و بار دیگر آنها را تحریک کرد که باز هم پیش‌دستی کنند...
 ١٣:١٠ - دوشنبه ٢ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
راهنمای شرکت در ماراتن مسیه
بخش آموزشی ماراتن مسیه، ویژه تازه‌کارها
بخش آموزشی ماراتن مسیه (رقابت بزرگ رصدگران آسمان شب) فرصت مناسبی برای آنهایی است که می‌خواهند الفبای نجوم را با شناخت صورت‌های فلکی و در رصد با تلسکوپ بیاموزند و با زیبایی‌های ژرفای آسمان بیشتر آشنا شوند.
 ١٩:٣٢ - جمعه ٢٩ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
شنبه 23 بهمن‌ 95
گذر دنباله‌دار ‌45 پی از نزدیکی زمین
دنباله‌دار سبز رنگ 45پی (45p/Honda-morks-pajdusakova) که 11 دی امسال از نزدیک‌ترین فاصله مداری با خورشید (حضیض خورشیدی) گذر کرد، بامداد شنبه 23 بهمن، از حضیض زمینی در فاصله 12 میلیون کیلومتری از سیاره ما گذر خواهد کرد.
 ١٧:٠٤ - جمعه ٢٢ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ١متن کامل >>
شروع ثبت نام کلاس‌های آموزش نجوم ترم بهار 96
ثبت نام كلاس هاي ترم بهار مجله نجوم آغاز شد
 ١٣:٣٠ - چهارشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
ثبت نام در ماراتن مسیه 95 آغاز شد
پنجشنبه 12 اسفند، دقایقی پس از غروب خورشید، سوت آغار رقابت مسیه 95 در روستای قالهر از توابع شهرستان دلیجان نواخته خواهد شد.
 ١٧:٠٩ - سه شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 صفحه بعدی >>