کهکشانی با ساختارمارپیچی پنهان
تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل کهکشان مارپیچی NGC 1032 را نشان می‌دهد که در فاصله ۱۰۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی قِیطُس واقع است
 ٠٢:٠٦ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماجرای حادثه‌ای که هنگام تصویربرداری از پرتاب موشک فالکون 9 رخ داد
دوربینی که ذوب شد، اما ناکام نماند!
شاید شما هم در چند روز گذشته در فضای مجازی عکس دوربین بخت برگشته‌ای را دیده باشید که هنگام ثبت لحظه پرتاب موشک فالکون 9 سوخت و ذوب شد. اما داستان این حادثه عجیب چه بود؟
 ١٦:٣٧ - يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
پژوهشی جنجالی که فرازمینی‌ها را نیای اختاپوس‌ها عنوان می‌کند!
اختاپوس‌ها موجودات عجیبی هستند.در مقاله بحث برانگیز و عجیبی ادعا شده که منشا این جانوران خارج از کره زمین است، که البته این طور نیست.
 ٢١:٣٧ - شنبه ٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
از اقامت در قصر قمری تا پرتاب فضاپیما
چینی‌ها در مسیر اعزام انسان به کره ماه
یکی از اهداف بلندپروانه چینی‌ها در فضا، اعزام فضانوردان این کشور به ماه تا پایان دهه 1400/ 2020 است. به همین دلیل در سال‌های گذشته سازمان فضایی چین ماموریت‌های فضایی مختلفی را در مدار زمین و ماه برای فراهم‌آوردن مقدمات این سفر هیجان‌انگیز انجام داده‌اند؛ از ارسال ایستگاه‌های فضایی به مدار زمین تا پرتاب کاوشگرهای روباتیک به ماه
 ١٦:٠٢ - پنج شنبه ٣ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
گنجینه تازه‌ای که گایا در اختیار اخترشناسان گذاشته است
اوایل اردیبهشت دومین مجموعه داده‌های گایا منتشر شد که شامل اطلاعاتی درباره حدود 1.7 میلیارد ستاره آسمان است و غنی‌ترین فهرست داده‌های ستاره‌ای است که تا به امروز منتشر شده است
 ٠١:٠٤ - چهارشنبه ٢ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
هرشل تابش لیزری نادری را در سحابی مورچه شناسایی کرد
ستاره‎شناسان به کمک تلسکوپ فضایی هرشل تابش لیزری نادری را در سحابی سیاره‎ای مِنزِل ۳ (Menzel 3) شناسایی کردند. ممکن است این تابش حاکی از وجود منظومۀ ستاره‎ای دوتایی در مرکز این سحابی باشد.
 ١٣:٥٨ - دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تصویر جدید تلسکوپ هابل از خوشه کهکشانی عظیم و آثار گرانشی آن
تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل، خوشه کهکشانی عظیمی را در فاصله سه میلیارد سال نوری از ما نشان می‌دهد که با گرانش خود مانند عدسی نور کهکشان‌های پشتش را خم کرده و به شکل‌ کمان‌ها و خطوطی در آورده است
 ١٥:٣٥ - جمعه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تصویر جدید هابل از کهکشانی فعال و عدسی شکل
NGC 2655، این جرم زیبای ابرمانند در تصویر جدید هابل، ممکن است خیلی شبیه به کهکشان‌ها نباشد، چرا که مانند کهکشان‌های مارپیچی بازوهای مشخص یا مثل کهکشان‌های بیضوی برآمدگی مرکزی سرخ رنگی ندارد. کهکشان‌هایی مانند این در رده کهکشان‌های عدسی شکل تقسیم بندی می‌شوند.
 ٢٣:٢٠ - پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانشمندان تصویری سه‌بعدی از ابری میان ستاره‎ای به دست آوردند
ابرهای میان ستاره‎ای مانند ناقوس در حال ارتعاش هستند و شاید الگوی فرکانسی که برجای می‎گذارند کلید پاسخ این سؤال قدیمی باشد: چه عاملی تعیین کنندۀ تعداد و نوع ستاره‎هایی است که در کهکشان ما شکل می‎گیرند؟
 ١٨:٥٣ - پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
بر فراز دهانه برخوردی عظیمی در سیاره مریخ پرواز کنید
فیلم جدیدی که آژانس فضایی اروپایی (ESA) منتشر کرده است به تماشاگران زمینی این اجازه را می‌دهد تا از خانه‌هایشان در فاصله 54.6 میلیون کیلومتری مریخ، نگاهی نزدیک به دهانه نویکم (Neukum) به پهنای 102 کیلومتر در سیاره سرخ بیندازند.
 ١٨:٥١ - پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 صفحه بعدی >>