آشکارسازی مجدد ذره هیگز و تایید ارتباط آن با جرم زیاد کوارک سر
اطلاعات دریافتی از آشكارسازهای ATLAS و CMS در برخورددهنده بزرگ هادرونی (LHC) از آشکارسازی بوزون هیگز برای بار دوم حکایت دارند، این بار جزئیاتی از تأثیر متقابل این ذره با یكی از سنگین‌ترین ذرات بنیادی كیهان به نام «كوارك سر» نیز مشخص شده است. به این ترتیب، دانشمندان اطلاعات با ارزشی درباره ماهیت جرم و فیزیک ذرات بنیادی به‌دست آورده‌اند.
 ١٩:٣٣ - شنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
خبرهای خوب و بد درباره حیات در منظومه آلفا قنطورس
اخترشناسان در پژوهشی جدید دریافتند که برخی از نزدیک‌ترین ستاره‌ها به زمین ممکن است از آنچه فکر می‌کردیم جای بهتری برای زندگی باشند، اما به نتایج بدی هم درباره یکی از ستاره‌های نزدیک رسیدند.
 ١٧:٥٠ - چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
معمای ۳۹ ساله رعد و برق‌های مشتری حل شد
نتایج جدید جونو نشان می‎دهد رعد و برق‌های ثبت شده از مشتری آن‌قدر هم که تصور می‎شد عجیب نیستند! با پرتاب ویجر ۱ در سال ۱۹۷۹/۱۳۵۸ دانشمندان برای نخستین‌بار موفق به مشاهدۀ رعد و برق در بزرگ‎ترین سیار‌ۀ منظومۀ شمسی شدند. فضاپیمای ویجر از رعد و برق‎ها عکاسی کرد و موفق شد امواج رادیویی ناشی از آن‌ها را نیز ثبت کند؛ اما علائم رادیویی با آنچه پیش از این در زمین ثبت شده بود تفاوت داشت.
 ٠٩:٣٨ - چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
معماي خوشه كهكشاني كه خيلي زود شكل گرفته است!
مشاهدات جدیدی که با ابزارهایی چون تلسکوپ فضایی هرشل، آنتن ایپکس و آرایه تداخل‌سنجی آلما انجام شده است، مجموعه‌ای از کهکشان‌های غبارآلود را در کیهان اولیه نشان می‌دهند که بسیار زودتر از آنچه نظریه‌های کنونی پیش‌بینی می‌کنند، شکل گرفته‌ است
 ١٩:٢٤ - دوشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تلسکوپ هابل از ثمره برخوردی کیهانی تصویربرداری کرد
کهکشانی که در تصویر جدید هابل دیده می‌شود، شبیه گل سرخی است که آرام در حال چرخش در تاریکی کیهان است، اما در واقع حاصل وقوع تصادمی بسیار شدید و خشونت بار است.
 ٢٢:٠٣ - يکشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
راز اجرام عجیب و ابرمانند در مرکز کهکشان راه شیری
اخترشناسان موفقیت‌هایی در کشف ماهیت اجرام مرموز اطراف سیاهچاله مرکزی کهکشان ما به دست آوردند
 ١٨:٣٨ - شنبه ١٩ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماهواره هواشناسی جدید تصاویر بی‌نظیری از زمین ثبت کرد
ماهواره آب و هوایی سازمان نوآ (NOAA) به نام GOES-17 با وجود اختلالات پیش آمده در بعضی بخش‌هایش تصاویری با کیفیت بسیار بالا از زمین ارسال می‌کند.
 ١٤:٤٢ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ثبت واضح‌ترین تصویر از سحابی رتیل و اجرام اطراف آن
«تلسکوپ نقشه‌برداری وی‌ال‌تی» رصدخانه جنوبی اروپا از سحابی رتیل در ابر ماژلانی بزرگ و محیط پربار اطراف آن با جزئیات دقیق تصویربرداری کرده است.
 ١١:١٣ - سه شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تهیه مجموعه تصاویر فرابنفش از کهکشان‌های ستاره‌ساز نزدیک
گروهی بین‌المللی از اخترشناسان با استفاده از وضوح بی‌نظیر و توانایی رصدی تلسکوپ فضایی هابل در نور فرابنفش، جامع‌ترین تصویربرداری پرتو فرابنفش با وضوح بالا را از کهکشان‌های ستاره ساز در همسایگی کیهانی ما انجام داده‌اند.
 ١٨:٠٦ - يکشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
در فرایند آماده‌سازی دوربین‌های فضاپیمای تس:
جدیدترین شکارچی سیاره‌ها نمای خیره‌کننده‌ای از کیهان ثبت کرد
جدیدترین فضاپیمای ناسا که به یافتن سیاره‌ها اختصاص داده شده و عازم جست‌وجوی جهان‌های فرای منظومه شمسی است، به تازگی تصویر آزمایشی فوق‌العاده‌ای را از کیهان ثبت کرده است.
 ١٥:٠٧ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ١متن کامل >>

<< صفحه قبلی2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 صفحه بعدی >>