کشف دورترین ستاره مشاهده شده تاکنون با تلسکوپ هابل
ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل دورترین ستاره‌ای را که تاکنون مشاهده شده کشف کرده‌اند. ستاره‌ای داغ و آبی رنگ که 4.4 میلیارد سال پس از مهبانگ وجود داشته است.
 ١٧:٠٩ - سه شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
سری دوم کاتالوگ تلسکوپ فضایی گایا ۵ اردیبهشت منتشر می‌شود
سری دوم داده‌های تلسکوپ گایا قرار است ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷/ ۲۵ آوریل ۲۰۱۸ منتشر شود و جزئیات بیشتری از اجرام در اختیار منجمان قرار دهد.
 ١٢:٣٥ - دوشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
نماهای جدید و بی‌نظیر هابل از اجرام فهرست مسیه
تلسکوپ فضایی هابل هر ساله تصاویر جدیدی از اجرام مسیه ثبت کرده و آلبوم خود را از فهرست مسیه بروزرسانی می کند. در حال حاضر ۱۲جرم جدید به لیست هابل اضافه شده است.
 ٢٣:١٣ - جمعه ١٧ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ثبت تصویری از حلقه اینشتین در اطراف یک عدسی‌ کیهانی
در تصویر جدید هابل جرم خوشه کهکشانی مرکزی آن‌قدر بزرگ است که می‌تواند فضازمان را به شدت خم و نمونه‌ای از پدیده «حلقه اینشتین» را ایجاد کند.
 ١٩:٣٤ - جمعه ١٧ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
نام خود را به خورشید بفرستید
ناسا از همه مردم برای ارسال نامشان به خورشید روی تراشه‌ای که همراه کاوشگر خورشیدی پارکر به فضا فرستاده می‌شود دعوت کرده است.
 ١٤:٥٢ - چهارشنبه ١٥ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٧متن کامل >>
هابل کهکشانی را کشف کرد که ماده تاریک ندارد
یک گروه پژوهشی بین‌المللی با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل و چندین رصدخانه زمینی، برای اولین بار کهکشانی را در محدوده کیهانی ما کشف کرده‌اند که تقریبا هیچ ماده تاریکی ندارد. کشف این کهکشان نظریه‌های پذیرفته شده کنونی برای شکل‌گیری کهکشان‌ها را به چالش می‌کشد و بینش جدیدی را درباره ماهیت ماده تاریک ارائه می‌دهد.
 ٠١:٠٩ - سه شنبه ١٤ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
آزمایشی درباره نحوه رشد گیاهان در ایستگاه فضایی بین‌المللی
گیاه‌شناسان دانشگاهی در اوهایو با بهره گرفتن از ریزگرانش ایستگاه فضایی بین‌المللی، نحوه رشد ریشه گیاهان و سیستم‌های حسی آن‌ها را بررسی کردند.
 ٠٣:١٥ - دوشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
با هدف آزمودن روش‌های جست‌وجوی سیاره‌های زیست‌پذیر
ستاره‌شناسان حیات را روی کره زمین کشف کردند!
دانشمندان از فضاپیمای ناسا برای جست‌وجوی حیات بر روی زمین استفاده کرده‌اند و نشانه‌های امیدوارکننده‌ای یافتند که نشان می‌دهد ما واقعا روی زمین وجود داریم!
 ١٤:٠٠ - شنبه ١١ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
مورد عجیب ابرنواختر غنی از کلسیم
تصویرجدید هابل، کهکشانی مارپیچی به نامNGC 5714 را نشان می‌دهد که در فاصله‌ای حدود 130 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی عوا واقع است.
 ٠١:١٢ - شنبه ١١ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تلسکوپ هابل برنده مسابقه طناب‌کشی کیهانی را تعیین کرد
در اطراف کهکشان ما یک مسابقه طناب کشی کیهانی به راه افتاده و تنها تلسکوپ فضایی هابل ناسا می‌تواند دریابد که چه کسی پیروز شده است. بازیکنان، دو کهکشان کوتوله ابر ماژلانی بزرگ و ابر ماژلانی کوچک هستند که هر دو در مداری به دور کهکشان راه شیری می‌چرخند.
 ٢٣:٣٩ - پنج شنبه ٩ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 صفحه بعدی >>