شاید خوشه برساوش تحولی در پژوهش‌های ماده تاریک ایجاد کند
تفسیری نوآورانه که درباره داده‌های پرتوایکس تابش شده از خوشه‌ای کهکشانی ارائه شده، ممکن است به دانشمندان در درک ماهیت ماده تاریک کمک کند
 ١٦:٤٣ - جمعه ١٥ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بر اساس برآورد پژوهشگران از روی مدلی ساده‌سازی شده:
دو سیاره‌ تراپیست-1 قادر به حفظ طولانی‌مدت جو هستند
در پژوهشی که در نشریه آکادمی ملی علوم امریکا (PNAS) به چاپ رسیده است، پژوهشگران تخمین زده‌اند که سیاره‌های بیرونی، «تراپیست-1جی» و «تراپیست-1اچ» (TRAPPIST-1g و TRAPPIST-1h) قادرند جو خود را میلیاردها سال نگه دارند.
 ٠٢:٢٣ - جمعه ١٥ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
به کمک تلسکوپ فضایی هابل و ابزار هاوک-آی نصب شده روی وی‌ال‌تی امکان‌پذیر شد:
بررسی توزیع ماده در خوشه کهکشانی فوق‌العاده پرجرم
این تصویر ترکیبی از مشاهدات دوربین پیشرفته تلسکوپ فضایی هابل و ابزار «هاوک-آی» (HAWK-I) است که روی تلسکوپ بسیار بزرگ یا وی‌ال‌تی رصدخانه جنوبی اروپا نصب شده است. تهیه این تصویر نمونه موفقی از مشارکت برای بررسی بسیار دقیق همگرایی ضعیف و تعیین نحوه توزیع جرم در خوشه‌ای کهکشانی به‌حساب می‌آید
 ٢٣:٥٥ - يکشنبه ١٠ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کشف آثار برخورد شهاب‌سنگی به زمین در ۶۰ میلیون سال پیش
در جزیره‌ای دور افتاده در اسکاتلند آثاری از مواد معدنی برجای مانده از برخورد شهاب‌سنگی با زمین در ۶۰ میلیون سال پیش پیدا شده است.
 ٢٠:٤٨ - يکشنبه ١٠ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تلسکوپ ال‌اس‌اس‌تی تحولی نو در علم داده خواهد بود
تلسکوپ غول پیکر ال‌اس‌اس‌تی LSST) سرواژۀ Large Synoptic Survey Telescope)، در کشور شیلی، بزرگ‌ترین ابزار دیجیتالی موجود را در میان تلسکوپ‌های زمینی داراست. این تلسکوپ آیندۀ علم داده را با دوربین فوق پیشرفتۀ سه تنی و آینه اولیۀ ۸/۴ متری‌اش متحول خواهد کرد.
 ١٩:٣٠ - جمعه ٨ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اخترشناسان دانه‌‌های عظیم سطح غول سرخی را مشاهده کردند
ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ عظیم رصدخانه جنوبی اروپا، وی‌ال‌تی (VLT)، برای اولین بار به طور مستقیم الگوهای دانه‌ای بر سطح یک ستاره در خارج از منظومه‌شمسی را مشاهده کردند
 ١٩:٠٥ - جمعه ٨ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
در بررسی‌های جدید از ستاره آر زد حوت مشاهده شد:
کشف احتمالی ستاره سیاره‌خوار
اخیراً برخی از منجمان ایالات متحده ستارۀ آر زد حوت (RZ Piscium) را برررسی کرده‌اند و شواهدی مبنی بر ضعیف شدن نور این ستاره یافته‌اند که ممکن است نشانه‌ای از تخریب سیاره‌های این منظومه به دست ستاره مادرش باشد.
 ٢٣:٤٧ - سه شنبه ٥ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چاندرا از جزئیات توزیع عناصر در بقایای یک ابرنواختر پرده برداشت
سحابی «ذات‌الکرسی A» بازمانده ابرنواختری در صورت فلکی ذات‌الکرسی با فاصله تقریبی 11 هزار سال نوری از زمین است. دانشمندان به کمک نگاه تیزبین تلسکوپ پرتوایکس چاندرا توانسته‌اند مقدار و مکان عناصر مهمی را تعیین کنند که در اجرامی چون ذات‌الکرسی A تولید می‌شود.
 ٢٣:٣١ - دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
طوفانی از ستاره‌ها در تصویر جدید هابل
ستاره‌های تصویر جدید هابل اعضای خوشه کروی مسیه 79 هستند که در فاصله‌ای حدود چهل هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی خرگوش واقع است.
 ١٥:١٥ - دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فضاپیمای ناسا به سرس نزدیک‌تر خواهد شد
ناسا تصمیم دارد فضاپیمایش داون (Dawn به معنی سپیده‌دم) راتا نزدیک‌ترین فاصله‌اش به سیاره کوتوله سرس تا پیش از این، یعنی تا 30 کیلومتری سطح آن، پایین ببرد.
 ١٥:٠٥ - شنبه ٢ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 صفحه بعدی >>