چاپ        ارسال به دوست

ویژه برنامه زندگی به ساعت طبیعت

شکوه و عظمت آسمان پرستاره شب در همه جای زمین، یکسان و برای همه است. اما در دنیای امروزی که خیل عظیمی از جمعیت بشری، یکجانشینی و غرق شدن در زندگی مدرن را انتخاب کرده است، آسمان شب طبیعت فراموش شده بسیاری از جوامع و مردمان شده است.

در این میان، اما هنوز هم هستند اندک نفراتی که به رسم نیاکان ما، زندگی در طبیعت را ادامه می‌دهند. برای آن‌هایی که زندگی در طبیعت را برگزیدند، هنوز هم آسمان شب حرف‌هایی برای گفتن دارد. طبیعت هم قدر چنین مردمانی را می‌داند. بی‌راه نیست اگر بگوییم فرصت تماشای شکوه راه شیری با آن ستاره‌های درخشان و پرشمارش، هدیه‌ای به پاس همراهی با طبیعت است.

ماهنامه نجوم به مناسبت هفته جهانی فضا، ویژه‌ برنامه‌ای با عنوان «زندگی به ساعت طبیعت» را با هدف یادآوری جایگاه ویژه عشایر کشور در احترام به طبیعت برگزار می‌کند. این برنامه که با حضور میدانی و هم‌زمان با کوچ عشایر برگزار می‌شود، تلاش دارد به یکجا نشینان کشور یادآور شود که چگونه برای هزاران سال، عشایر کوچ‌نشین ایرانی بدون آنکه به طبیعت دست‌اندازی کنند، حافظ این طبیعت روز و شب بودند و هنوز هم سهمی در آلودگی نوری ندارند.

در این ویژه‌برنامه که با حضور پریسا باجلان، عکاس طبیعت آسمان شب اجرا و به پیش می‌رود، قرار است مقدمات نجوم و فضا، و رصد آسمان برای گروهی از  عشایر کشورمان آموزش داده شود و البته روایت قصه‌های کمتر شنیده شده این مردمان از آسمان شب نیز شنیده شود.


١٣:٤١ - دوشنبه ١٥ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٧٩    /    تعداد نمایش : ١٠١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: