چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، رویدادهای نجومی هفته چهارم شهریور

در این هفته ماه زیبا و تابان مجال خودنمایی را از آسمان شب می‌گیرد؛ فاز ماه از 99 درصد (تقریبا ماه کامل) تا 40 درصد (تربیع آخر ماه) تغییر می‌کند و در حالت کلی شرایط برای رصد آسمان شب، به ویژه اجرام اعماق آسمان مناسب نیست.

عکاسان منظره باز، می‌توانند بهترین استفاده را از این شب‌ها ببرند.

ساعات اولیه شب در سمت افق جنوبی و غربی سیاره‌های پرنور مشتری و زحل با چشم غیرمسلح قابل مشاهده‌اند. سیاره پرنورتر مشتری است؛ هرچند زحل نیز حتی در آسمان شهرهای بزرگ قابل تشخیص است.

مشاهده سیاره‌های مریخ و زهره و عطارد به دلیل جدایی زاویه‌ای بسیار کمی که از خورشید دارند دشوار است.

جمعه 29 شهریور مقارنه ماه و ستاره دبران را با جدایی زاویه‌ای نزدیک سه درجه و پس از حوالی ساعت 23 بالای افق شرقی می‌توان مشاهده کرد. دبران پرنورترین ستاره صورت فلکی ثور (گاو) است که در آسمان به رنگ قرمز می‌درخشد. در زمان مقارنه درواقع ماه در آسمان نزدیک این ستاره دیده می‌شود.

 

نویسنده: سارا سرشوق

تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور

 

 

 

 

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.

 


١٥:٥٠ - سه شنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٧٤    /    تعداد نمایش : ٩٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: