چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، رویدادهای نجومی ۱۲ تا ۱۸ شهریور

عُطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید در منظومه‌ ما است که به دلیل فاصله‌ کم آن از خورشید زمان رصد آن ساعات نزدیک به طلوع یا غروب خورشید در نزدیکی افق است. چهارشنبه ۱۳ شهریور در ساعت ۱۵:۱۳ این سیاره دقیقاً در راستای خط واصل زمین خورشید و پشت خورشید قرار خواهد گرفت. به این چینش سیاره‌های داخلی نسبت به خورشید و زمین مقارنه‌ خارجی (علوی) می‌گویند. سیاره‌ها وقتی به این حالت در وضعیت مقارنه با خورشید قرار می‌گیرند به دلیل نزدیکی ظاهری به خورشید قابل رصد نیستند.
 
 
 
ساعت ۱۹:۴۴ یکشنبه ۱۷ شهریور سیاره‌ زحل به فاصله‌ ۱٫۳ درجه‌ای ماه هشت روزه می‌رسد. این وضعیت در صورتی رخ می‌دهد که سیاره نزدیک به راستای خط واصل ماه و زمین قرار گیرد و در این حالت می‌گوییم سیاره در مقارنه با ماه قرار دارد. مقارنه سیاره‌ها با ماه فرصتی مناسب را برای عکاسی از این مناظر زیبا فراهم می‌کند.
 
 
 
 
 
نویسنده: پریماه صفریان
تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٧:٣٦ - چهارشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٧٣    /    تعداد نمایش : ١١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: