چاپ        ارسال به دوست

آغاز پویشی ملی که به ایرانیان، امکان نام‌گذاری رسمی یک سیاره فراخورشیدی و ستاره مادرش را می‌دهد

نام یک سیاره فراخورشیدی را شما انتخاب کنید

پویش نامگذاری ستاره مادر و سیاره فراخورشیدی، به طور رسمی در ایران آغاز به کار کرد. این پویش از 13 شهریور، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی،‌ به تمامی ایرانیان این امکان را می‌دهد که نام مد نظر خود را برای سیاره فراخورشیدی «HD 175541 b » و ستاره مادر آن را پیشنهاد دهند. این پیشنهادات که در قالب نوشتاری 100 کلمه‌ای روی صفحه پویش در سایت iranplanet.ir‌ ثبت و پس از پایان مهلت، به داوری گذاشته خواهد شد. داوری این نام‌های پیشنهادی را کمیته ملی نام‌گذاری ستاره مادر و سیاره فراخورشیدی بر عهده دارند. 10 نام انتخابی پیشنهادی سیاره فراخورشیدی و 10 نام انتخابی پیشنهادی ستاره مادر، در مرحله دوم از 29 مهر تا 9 آبان به رای‌گیری پیامکی گذاشته می‌شوند و اسم منتخب مردمی به اتحادیه بین‌المللی نجوم اعلام می‌شود. پس از تصویب نام در اتحادیه، همراه با بیش از 80 کشور جهان که در این پروژه جهانی مشارکت داشته‌اند، نام‌های مصوب که برآمده از همین پیشنهادها و آرای مردمی است تا نیمه دی امسال اعلام می‌شود.

در نشستی که روز یکشنبه 27 مرداد در سازمان فضایی ایران برگزار شد، اعضای کمیته ملی برگزاری این پویش به شرح و توضیح آن پرداختند. محمدجواد ترابی، هماهنگ‌کننده ملی کمیته ترویج اتحادیه بین‌المللی نجوم در ابتدا با اشاره به فرصت کم‌نظیری که اتحادیه بین‌المللی نجوم در اختیار ایران قرار داده است، گفت: «تا به حال هیچ نام ایرانی خارج از منظومه شمسی نداشتیم و این نخستین تلاش ایرانیان برای ثبت اسم و نامی برآمده از این مرز و بوم روی یک جرم آسمانی خارج از منطومه ماست.» در ادامه،‌ اسدالله قمری‌نژاد از مروجان نجوم شناخته شده ایران ضمن اشاره به تاریخچه شناخت ما از سیاره‌های خارج از منظومه شمسی، گفت: «بنا بر آمار تا جمعه گذشته، 4103 سیاره فراخورشیدی در 3056 منظومه کشف شده‌اند که این مهم تا 30 سال پیش ناممکن بود.» کاظم کوکرم، عضو کمیته ملی این پویش نیز با بیان تاریخچه مفصلی از نام‌گذاری نام‌های ایرانی روی عوارض و اجرامی در منظومه شمسی، گفت: «نامی که برای این سیاره فراخورشیدی انتخاب خواهد شد برای همیشه روی جسمی ورای منظومه ماندگار می‌شود». کیارا عباس‌زاده،‌ سردبیر مجله نجوم نیز با بیان جزئیاتی از این سیاره به معرفی سایت iranplanet.ir‌ پرداخت که اطلاعات دقیقی درباره این سیاره فراخورشیدی و ستاره مادر آن را در دسترس مخاطبان قرار داده است. سیدامیر سادات موسوی، سردبیر رشد جوان نیز با اشاره به روز آغاز پویش در ایران، علت انتخاب چنین روزی را که به تایید اتحادیه بین‌المللی نجوم نیز رسیده است، دیدگاه انتقادی ابوریحان بیرونی در درک جدید ما از هستی و عالم دانست. او با برشمردن یافته‌ها و دستاوردهای ابوریحان بیرونی، او را یکی از تاثیرگذارترین منجمان همه اعصار در تاریخ ایران زمین خواند. حسین نجاران، مدیر روابط عمومی سازمان فضایی ایران نیز با بیان اینکه حمایت از بخش‌های خصوصی و فعالیت‌های ترویجی در اولویت فعالیت‌های سازمان فضایی ایران قرار گرفته است ابراز امیدواری کرد که این پویش با سطح مشارکتی بسیار بالا مواجه شود.

پویش نام‌گذاری ستاره مادر و سیاره فراخورشیدی در ایران، از 13 شهریور آغاز می‌شود و علاقمندان می‌توانند نام‌های پیشنهادی خود را دست کم در بازه‌ای 3 هفته‌ای روی سایت این پویش اعلام کنند. هشتگ #ستاره_سیاره نیز راه ارتباطی با این کمپین در شبکه‌های اجتماعی است. این پویش با همکاری هماهنگ‌کننده ملی کمیته ترویج اتحادیه بین‌المللی نجوم،‌ سازمان فضایی ایران،‌ مجله نجوم و انجمن نجوم ایران برگزار می‌شود.


٢٢:٠٧ - دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٧١    /    تعداد نمایش : ٢٤٣٢


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1398/06/26 15:40
0
0
بهترین اسم به نظرم میتونه اسم یه دانشمندایرانی باشه اونم فقط ابوریحان بیرونی
کاربر مهمان
1398/06/13 14:53
0
0
عالی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: