چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، رویدادهای نجومی 31 تیر تا 6 امرداد

در هفته اول امرداد پس از حوالی نیمه شب ماه تابان را در آسمان خواهیم داشت. 
مشاهده زهره، عطارد و مریخ در این هفته تقریبا غیرممکن است، زیرا حداکثر ارتفاع‌شان در آسمان کمتر از پنج درجه قوسی است و جدایی زاویه‌ای بسیار کمی از خورشید دارند.
برای یافتن سیاره‌ها در آسمان شب، روش‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از آسان‌ترین روش‌ها استفاده از برنامه‌های آسمان‌نما مانند star chart روی تلفن‌های هوشمند است.
در هفته پیش رو تا قبل از نیمه حوالی ساعت یک بامداد سیاره مشتری، در صورت‌های فلکی مارافسای و سیاره  زحل تا حوالی ساعت چهار بامداد در صورت فلکی قوس قابل مشاهده است .
 قدر مشتری منفی 2.4 و قدر زحل  0.1 و قدر زهره منفی 3.9 و قدر مریخ 1.8و قدر عطارد 4.6 است.
یکشنبه 6 امرداد، مقارنه ماه و ستاره دبران اتفاق می افتد. حوالی ساعت دو و 30 دقیقه بامداد یکشنبه، ماه و ستاره دبران از افق شمال شرقی طلوع می‌کنند. فاصله آن‌ها 1.6 درجه است و تا قبل از روشن شدن آسمان قابل مشاهده‌اند.
 
 
 
سارا سرشوق
تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.
 
 


٢١:١٩ - دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٦٨    /    تعداد نمایش : ١٠٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: