چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، رویدادهای نجومی ۱۲ تا ۱۸ فروردین

پیرو مقارنه‌های هفته‌ گذشته، در سحرگاه سه‌شنبه ۱۳ فروردین ساعت ۶:۲۹ سیّاره زهره یا ناهید، درخشان‌ترین سیاره آسمان، به نزدیکی ماه خواهد رسید. فاصله این دو از یکدیگر ۳/۶ درجه خواهد بود که منظره زیبایی خواهد ساخت و با چشم غیرمسلح می‌توانید آن را رصد کنید.
 
 
همچنین در مقارنه‌ای دیگر، ساعت۶:۲۰ بامداد چهارشنبه ۱۴ فروردین عطارد به فاصله ۰/۴ درجه از نپتون می‌رسد. نپتون به دلیل فاصله زیاد از خورشید روشنایی کمی دارد و با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود؛ اما این مقارنه زمان مناسبی برای پیدا کردن نپتون با ابزار رصدی است. عطارد به دلیل شعاع مداری کوچکش (۰/۴ برابر فاصله متوسط زمین خورشید) و اینکه مدار آن درون مدار سیاره زمین قرار دارد، همواره در نزدیکی خورشید دیده می‌شود، پس فقط با فاصله زمانی کمی پیش از طلوع یا پس از غروب خورشید قابل رویت است.
 
 
 و در آخر...
ساقی بیار باده که رمزی بگویمت                     از سر اختران کهن‌سیر و ماه نو
شکل هلال هر سر مه می‌دهد نشان                 از افسر سیامک و ترک کلاه زو
 در سحرگاه پنجشنبه ۱۵ فروردین ساعت ۶:۴۹  هلال آخر ماه رجب به چشم رصدگران مرکز و جنوب ایران دیده خواهد شد.
 
 
 
پریماه صفریان
تصویرسازی: محمدصادق فغان پور

 

 

 

 

 

 
 
 توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٢:٣٩ - سه شنبه ١٣ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٤٤    /    تعداد نمایش : ٨٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: