چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، رویدادهای نجومی 5 تا 11 فروردین

شرایط جوی ناپایدار در هفته‌های آغازین بهار کار را برای رصد پدیده‌های نجومی دشوار می‌کند. در هفته پیش رو سه مقارنه زیبا در پیش است که توصیه می‌کنم اگر شرایط جوی مساعد بود به رصد آن‌ها بپردازید.
نخستین مقارنه در روز چهارشنبه 7 فروردین حوالی ساعت 6:38 دقیقه صبح رخ می‌دهد. مقارنه‌ای که در آن مشتری را همانند ستاره‌ای درخشان در نزدیکی ماه مشاهده خواهید کرد. جدایی زاویه‌ای ظاهری ماه و مشتری حدود 1.2 درجه خواهد بود.
 
ساعت 6:35 صبح جمعه 9 فروردین نیز شاهد مقارنه ماه و زحل خواهیم بود. در این مقارنه، زحل، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی، حدود 1.5 درجه از ماه فاصله دارد و با توجه به درخشش قابل توجهش به راحتی شناخته می‌شود. رصد این پدیده نیازی به تلسکوپ ندارد.
 

 
شامگاه یکشنبه 11 فروردین، مریخ از دید ناظران زمینی حدود 3.3 درجه آن طرفتر از خوشه پروین قابل رویت است. در این مقارنه زیبا، که فرصت مناسبی برای عکاسی اعماق آسمان است، مریخ همانند ستاره‌ای سرخ رنگ در غرب آسمان دیده می‌شود. دیدن این منظره از پشت چشمی‌های اولترا واید منظره مسحور کننده‌ای را نمایش می‌دهد.
 

 
مقارنه‌ها، به طور کلی، فرصت‌های مناسبی برای عکاسان نمای باز به شمار می‌روند تا با ترکیب مناظر زمینی و زیبایی‌های آسمان تصاویر بدیعی را خلق کنند.
 
محمدصالح تیمار/ مجله نجوم
 
 
 
 
 
 توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٣:٥٤ - چهارشنبه ٧ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٤٣    /    تعداد نمایش : ١٢٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: