چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 12 تا 19 شهریور

در اواخر هفته‌ جاری دو پدیده‌ جالب و البته دشوار برای رویت پیش رو خواهیم داشت که هردو در بامداد پنجشنبه 15 شهریور رخ می‌دهند.

اولین رویداد رصدی مقارنه‌ سیاره عطارد با پرنورترین ستاره‌ صورت فلکی اسد یا همان قلب الاسد خواهد بود. در هنگام مقارنه جدایی زاویه‌‌ای این دو به یک درجه می‌رسد یعنی تقریبا به اندازه‌ عرض بند انگشت کوچک دستتان هنگامی که بازویتان را به صورت کشیده در جلوی خود نگاه دارید. 

 

 

پدیده رصدی دوم قرار گرفتن سیاره زحل در نزدیکی دو سحابی و یک خوشه ستاره‌ای باز در صورت فلکی قوس است که هر سه از اجرام معروف اعماق آسمان هستند.

 

 

در نخستین ساعات اولین روز هفته‌ بعد، شنبه 17 شهریور، سیاره نپتون در حالت مقابله و در کم‌ترین فاصله‌ خود از زمین در طول سال قرار می‌گیرد؛ حدودا ۲۹ واحد نجومی! حتی در این حالت نیز نوری که از سطح سیاره ساطع می‌شود بیش از چهار ساعت را برای رسیدن به ما طی می‌کند!

 

آخرین رویداد رصدی منتخب که معرفی می‌شود رسیدن دنباله‌دار پی‌21 جاکوبینی-زینر (P21/Giacobini-Zinner)  به بیش‌ترین روشنایی خود در تاریخ ۱۹ شهریور است. این پدیده برای علاقه‌مندان به رصد دنباله‌دارها جالب توجه خواهد بود زیرا این جرم را می‌توانند با قدر شش در نزدیکی خوشه‌ی M37  در صورت فلکی ارابه‌ران ببینند.

به امید لذت بردن از رصد آسمان.

 

پارسا صفاپور

تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٢٢:٠١ - چهارشنبه ١٤ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٩٥    /    تعداد نمایش : ٢٣٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: