چاپ        ارسال به دوست

رصدخانۀ جنوبی اروپا منتشر کرد:

تأییدی دیگر بر نظریه نسبیت عام اینشتین

رصدخانۀ جنوبی اروپا (ESO) گزارشی از نتایج  بررسی ۲۶سالۀ درستی نظریۀ نسبیت عام اینشتین در اطراف اَبَرسیاهچالۀ مرکزی کهکشان راه شیری منتشر کرد.

این هیولای مرکزیِ کهکشان راه شیری Sagittarius A* نام دارد و جرم آن چهار میلیون برابر خورشید است. این ابرسیاهچاله میدان گرانشی شدیدی را به وجود آورده است و ستارههایی بسیار پرجرمتر از خورشید ما، با سرعتی باور نکردنی، به دور آن در حال گردشاند. تغییر رنگ این ستارهها تأییدی بر نظریۀ اینشتین است. میدان گرانشی اطراف این سیاهچاله به اندازهای قوی است که طول موج نور ستارهها کشیده میشود یا اصطلاحاً دچار انتقال به سرخ گرانشی می‌شود و رنگش به سرخ می‌گراید؛ بدون آنکه در سرعت این نور تغییری به وجود آید.

یکی از ستاره‌های در حال حرکت به دور این سیاهچاله S2 نام دارد که یک دور گردش کامل آن ۱۶ سال طول می‌کشد و در عبور از فاصلۀ ۲۰ میلیارد کیلومتری Sagittarius A* با سرعت هفت‌هزار کیلومتر در ثانیه مشاهده شده است. نوری که خرداد امسال از این ستاره به تلسکوپهای وی‌ال‌تی (VLT) رسیده است سفر خود را ۲۶هزار سال قبل، پیشتر از آنکه تمدن بشری روی زمین شکل گیرد، آغاز کرده بود. 

این دومین باری است که دانشمندان عبور نزدیک این ستاره را از کنار سیاهچالۀ مرکزی رصد میکنند و از این عبور با ابزار مجهزتر تصویری فوق‌العاده به دست آوردهاند. آن‌ها چندین سال برای مشاهدۀ تأثیرات نسبیت عام منتظر این رویداد بودند.

بیش از صد سال از نظریۀ نسبیت عام میگذرد و دانشمندان هنوز در پی آزمودن درستی آن هستند. به همین علت، آن‌ها همچنان به رصد سیاهچالۀ مرکزی کهکشان راه شیری میپردازند؛ هرچه بیشتر درمورد سیاهچالۀ پرجرم مرکزی بدانیم، بهتر خواهیم توانست نظریۀ اینشتین را بسنجیم.

 

تصویری از ستارههایی که به دور سیاهچالۀ مرکزی کهکشان در چرخش‌اند/ امتیاز تصویر: ESO

 

تصویری هنری از مسیر ستارۀ S2 در نزدیکی ابرسیاهچاله؛ برای تشخیص بهتر، در رنگ ستاره و اندازۀ آن اغراق شده است

مدار ستاره‌های اطراف سیاهچاله؛ S2 در نزدیکی مرکز تصویر است

 

ترجمه: ریحانه رادی/ مجله نجوم

ویراستار: منا رجبیه فرد

منبع: vox.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٨:١٥ - سه شنبه ٩ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٨٢    /    تعداد نمایش : ١٦٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: