چاپ        ارسال به دوست

راز اجرام عجیب و ابرمانند در مرکز کهکشان راه شیری

كهكشان‌ها و سياهچاله‌ها از جذاب‌ترين موضوعات نجومي براي علاقه‌مندان به اين علم هستند، حال اگر پاي كهكشان خود ما يعني راه شيري و و سياهچاله مركزي آن در ميان باشد قطعا جذابيت داستان بيشتر مي‌شود. البته صحبت درباره خود سياهچاله اَبَرپرجرم مركز كهكشان نيست بلكه درباره اجرام ستاره‌اي غبارآلود مرموزي است كه بيش از 12 سال است با تلسکوپ رصدخانه كك در‌ هاوايي مورد مطالعه هستند.

آخرین گزارش تحقيق درباره اين اجرام عجیب در دويست و سي و دومين گردهمايي انجمن نجوم امريكا در شهر دنور ارائه شد؛ اجرامي كه شبيه ابر‌هاي عظيم گازي هستند اما رفتاري شبيه ستاره‌ها دارند.

به گفته رندي كمپل، مدير بخش مأموريت‌هاي علمي رصد خانه كك، صحبت درباره اجرامي با خواص عجيب به نام اجرام رده G يا اجرام غبارآلود ستاره‌اي است. در ابتدا در سال‌هاي 1383/ 2004 و 1391/ 2012 دو عدد از اين اجرام به ترتيب با نام‌هاي G1 و G2 كشف شدند و در ادامه همراهاني به نام‌هاي G3 ،G4 و G5 نيز يافتند. ابتدا تصور بر اين بود كه G1 و G2 ابر‌هاي گازي عادي هستند اما در زمان عبور آن‌ها از نزديكي سياهچاله مركزي، اين دو سالم باقی ماندند. بنابراين به جاي ابر غبار بايد ابر غبار ستاره‌اي يا همان اجرام رده G باشند.

به گفته دکتر مارك موريس از دانشگاه UCLA، اين اجرام به حدي بزرگ هستند كه نيرو‌هاي كشندي سياهچاله، در زمان عبور، مقداري از جو ستاره‌اي آن‌ها را مي‌بلعد اما هسته ستاره‌اي آن‌ها تا حدي بزرگ هست كه باقی بماند. سؤال اصلی این است كه چرا اندازه اجرام رده G تا اين حد بزرگ است؟

بنابر آخرين نتايج تحقيقات، اين اجرام احتمالا حاصل برخورد دو ستاره با يكديگرند. دو ستاره‌اي كه در طول زمان، گرانش سياهچاله مدار آن‌ها را تحت تأثير قرار داده تا با هم برخورد كنند. چنين برخوردی به ایجاد جرمي منتهي مي‌شود كه انرژی عظيم  به اندازه اجرام گازي ستاره‌اي دارد. به اين ترتيب جرم تشكيل شده تا ميليون‌ها سال حالت منبسط شده به خود مي‌گيرد تا كم كم آرام گرفته و مانند يك ستاره معمولي به نظر برسد.

سید محمد امین میرغضنفر

منبع: iflscience.com

 

 

 

 

 

 

 

 
 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٨:٣٨ - شنبه ١٩ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٥٠    /    تعداد نمایش : ١٨٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: