چاپ        ارسال به دوست

تصویر جدید هابل از کهکشانی گوشه‌گیر در آسمان نیمکره جنوبی

تصویر جدید تلسکوپ هابل کهکشانی کوچک و تا حدودی نادیده گرفته شده به نام NGC 1559 را به نمایش گذاشته که از نوع مارپیچی میله‌ای است و تقریبا در فاصله 50 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی کمتر شناخته شده «تور» در نیمکره جنوبی واقع است. این تصویررا دوربین میدان گسترده 3 هابل ثبت کرده است.

کهکشان NGC 1559 که دارای بازو‌های مارپیچی عظیم است و مملو از ستاره‌های در حال شکل گیری است، با سرعت 1300 کیلومتر بر ثانیه در حال دور شدن از ماست. این کهکشان حاوی جرمی حدود ده میلیارد برابر خورشید است - ممکن است این رقم خیلی بزرگ به نظر برسد ولی این جرم تقریبا 100 برابر کمتر از جرم راه شیری است.NGC 1559 در راستای یکی از نزدیک‌ترین همسایگان ما در آسمان یعنی «ابر ماژلانی بزرگ» قرار گرفته است و به همین دلیل ممکن است نزدیک آن به نظر رسد، اما در واقع این کهکشان، انزواطلب است و بر خلاف اینکه در ابتدا تصور می‌شد که عضو گروه کهکشانی «ماهی طلایی» است، در اصل کنار هیچ کهکشان نزدیک و عضو هیچ خوشه‌ کهکشانی‌ای نیست.

محمدصادق فغان‌پور/ مجله نجوم

منبع: spacetelescope.org

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم در وبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود


٢٠:٠٢ - سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١١٥٤    /    تعداد نمایش : ١٥٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: