چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 7 تا 13 آذر

شب‌های سرد آذر، شب‌هایی است که اگر هوا ابری نباشد به لطف همین سرما شفافیت آسمان مسحور کننده خواهد بود. برای رصد پدیده‌های جذاب هفته پیش‌رو آماده شوید، ابزارهای رصدی و لباس گرم و مواد غذایی مناسب را برای یک شب رصدی آماده کنید.

سه‌شنبه، هفتم آذر حوالی ساعت 17:50 شاهد مقارنه عطارد و زحل با جدایی زاویه‌ای سه درجه خواهیم بود. موقعیت مناسبی است که بتوانید عطارد را به آسانی بیابید. رصد این سیاره به سبب نزدیکی به‌ خورشید، همواره چالش برانگیز است اما در این هفته فرصت مناسبی خواهید یافت تا به آسانی شکارش کنید.

هشتم آذر، ساعت 6:31 صبح فرصت مناسبی برای رصد سیاره مریخ در کنار ستاره سماک اعزل است. مریخ و سماک اعزل، که پرنورترین ستاره صورت‌فلکی سنبله است، در یک مقارنه جذاب 3.2 درجه از یکدیگر فاصله خواهند داشت.

دهم آذر ماه، زمان مناسبی برای رصد اختفا ماه و ستاره مو- قیطس است. این ستاره که از قدر 4.3 می‌درخشد از ساعت 19:09 به‌وسیله ماه پوشانده خواهد شد.

12 آذر ماه نیز شاهد مقارنه ماه و ستاره دبران در صورت فلکی ثور خواهیم بود. ساعت 17:16 یکشنبه ماه و دبران با جدایی 1.1 درجه از یکدیگر در آسمان قابل مشاهده خواهند بود و منظره زیبایی را رقم خواهند زد.

شب‌های آذر فرصت مناسبی برای رصد اجرام عمق آسمان بی‌نهایت جذابی در محدوده صورفلکی تکشاخ و نهر و جبار است، این فرصت را غنیمت شمارید و با استفاده از اطلس‌ها و ابزار‌های رصدی خود به کاوش این صورفلکی بپردازید.

 

محمد صالح تیمار/ مجله نجوم

تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.

 


١١:٢٩ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٩٩    /    تعداد نمایش : ١٤٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: