چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 23 تا 29 آبان

در هفته پایانی آبان‌ به استقبال پدیده‌هایی به غایت جذاب می‌رویم. پدیده‌هایی که هم برای منجمان آماتور و هم برای عکاسان آسمان شب حائز اهمیت هستند.

شب‌های سرد پاییز دیگر رنگ‌وبوی زمستان دارند و سرما شاید بزرگ‌ترین دشمن منجمان در این شب‌ها است. البته اگر ناپایداری وضعیت آب‌و‌هوا را نادیده بگیریم.

پدیده‌های این هفته با مقارنه ماه و مریخ شروع می‌شوند؛ مقارنه‌ای که در آن جدایی زاویه‌ای ماه و مریخ به 2.7 درجه می‌رسد. در صبحگاه 24 آبان ماه حوالی ساعت 5:08 می‌توانید این مقارنه را در افق شرقی مشاهده کنید.

صبحگاه 26 آبان در ساعت 5:37 شاهد اجتماع هلال پایان ماه صفر و زهره و مشتری خواهیم بود. این اجتماع منظره جذابی را برای عکاسان آسمان شب پدید خواهد آورد.

زهره و مشتری که این‌روز‌ها پیش از طلوع آفتاب از شرق طلوع می‌کنند در صورت فلکی سنبله جای دارند و برای تشخیص‌شان کافی است بدانید زهره تقریبا 2.2 قدر از مشتری پرنورتر است. یعنی زهره تقریبا هفت برابر پرنور تر از مشتری به‌نظر می‌رسد.

هلال آغاز ماه ربیع‌الاول نیز در شامگاه 28 آبان و در ساعت 17:18 با چشم غیرمسلح در جنوب غرب آسمان قابل رویت است. این هلال با فاز تقریبی یک درصد شروع آسانی برای یادگیری رویت هلال ماه در آغاز و پایان ماه‌های قمری است.

در یکی از خاص‌ترین اجتماعات، ساعت 17:17 روز 29 آبان‌ می‌توانید ماه و زحل و عطارد را در جنوب غرب آسمان در کنار هم ببینید. اگر چه یافتن عطارد به سبب نزدیکی‌اش به خورشید کار دشواری است اما به راحتی می‌توانید با استفاده از زحل آن را بیابید. عطارد در این اجتماع تقریبا هشت درجه از زحل پایین‌تر است (هر مشت یک انسان بالغ  در صورتی که دست خود را کاملا کشیده باشد؛ تقریبا 10 درجه از آسمان را می‌پوشاند).

این شب‌ها فرصت مناسبی برای رصد اجرام اعماق آسمان در محدوده صور فلکی نهر و کوره است. شاید سحابی سیاره‌نمای NGC1535 از بهترین گزینه‌ها برای رصد با تلسکوپ‌های متوسط و بزرگ باشد.

 

محمدصالح تیمار/ مجله نجوم

تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٢٢:٢٦ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٨٦    /    تعداد نمایش : ١١٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: