چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت هفته جهانی فضا و همزمان با روز جهانی کودک

ویژه‌برنامه «شب مهتاب» برگزار شد

به مناسبت هفته جهانی فضا و همزمان با روز جهانی کودک، برنامه شب مهتاب با همکاری مجله نجوم و سازمان فضایی ایران در محل خانه ایرانی شهر ری متعلق به جمعیت امام علی برگزار شد. 

در این برنامه ابتدا پیمان اکبرنیا مفاهیم اولیه نجوم و فضا را برای کودکان و نوجوانان شرح داد و سپس همزمان با برگزاری پرسش و پاسخ، بچه‌ها به رصد ماه، مشتری و زحل پرداختند. محمد حسین الماسی به کمک تلسکوپ خود ماه و عوارض سطحی آن را به حضار نمایش می‌داد و حسن ایلخانی نیز کودکان و نوجوانان را با زیبایی‌های مشتری و زحل آشنا می‌کرد. همزمان مریم فعال‌خواه نیز به پرسش‌های کودکان در حین رصد پاسخ می‌داد. همچنین در طول برنامه، به همت جمعیت امام علی و اعضای آن، با میان وعده و شام از بچه‌ها پذیرایی شد. 

شور و شوق اکثر بچه‌ها در رصد ماه و سیاره‌ها وصف ناپذیر بود و برخی از بچه‌ها با هیجان سوالات متعدد خود در حوزه‌های نجوم و فضا را می‌پرسیدند. در حین رصد، با خوش‌شانسی ماهواره درخشانی در آسمان پدیدار شد و در طی حدود 30 ثانیه از نزدیکی بالای سر رصدگران عبور کرد. این گذر ماهواره‌ای فرصت مناسبی فراهم کرد که به موضوع ماهواره‌ها، کاربردهای آن‌ها و وضعیت ایران در پرتاب ماهواره به فضا پرداخته شود که نوجوانان مرکز علاقه زیادی به این موضوع نشان دادند. پس از مطرح شدن این موضوع و موضوع زندگی در فضا، از طریق پخش کلیپی در گوشی موبایل یکی از کارشناسان، شرایط زندگی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در فضا برای عده‌ای از نوجوانان مشتاق توضیح داده شد. 

این برنامه برای حدود 50 نفر از کودکان و نوجوانان خانه ایرانی شهر ری جمعیت امام علی برگزار شد. خانه ایرانی شهر ری یکی از مراکز جمعیت امام‌علی است که به خدمات‌رسانی به ۱۵۰ کودک و نوجوان در معرض آسیب و یا آسیب دیده از کار، فقر، اعتیاد والدین و ... در شهر ری می‌پردازد. کودکانی که برخی از آن‌ها به دلایل مختلف (از جمله فقر، نداشتن اوراق هویتی و ...) حتی از حق رفتن به مدرسه محروم هستند. 

از جمله خدمات این‌ مرکز آموزش تحصیلی (چهار روز در هفته)، آموزش هنری (تئاتر، موسیقی، نقاشی، عکاسی، معرق)، خدمات بهداشت و درمان (آموزش بهداشت فردی، معاینات دوره‌ای و پیگیری خدمات تخصصی و بیمارستانی)، ورزش (فوتبال، رزمی، دو و میدانی، کریکت)، خدمات روانشناسی و مشاوره، تغذیه (یک وعده غذای گرم در روز ، میان وعده و بسته‌های ماهانه مواد غذایی برای خانواده‌ها) و ... است.

 


٢١:٤٣ - چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٨٣    /    تعداد نمایش : ١٠٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: