چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، رویدادهای نجومی 3 تا 9 تیر

در هفته نخست تیر، کاهش فاز ماه کم‌کم شرایط را برای رصد آسمان مهیا می‌کند. با کاهش فاز ماه، نور آن در زمینه آسمان کم‌تر می‌شود تا دیگر مزاحمتی برای رصد اجرام کم‌نور ایجاد نکند و منجمان بتوانند اجرم ژرف آسمان را به راحتی رصد کنند.

این هفته مجال مناسبی برای رصد یک بارش شهابی است. بارش شهابی عوایی که کانون آن در صورت فلکی عوا قرار دارد، بارشی است که غالبا توجه منجمان را به خود جلب نمی‌کند، امسال هم نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت آن ارائه کرد، اما احتمالا در ساعات پس از نیمه شب، حوالی ساعت ۲ بامداد جمعه، این بارش با تعدادی شهاب علاقه‌مندان را مسحور خواهد کرد. معتبرترین وبگاه‌های پیش‌بینی بارش‌های شهابی هم ZHR این بارش را دقیقا ذکر نکرده‌اند و در این وبگاه‌ها فقط اشاره شده که این بارش در بهترین شرایط ZHR برابر 100 دارد.

آهنگ ساعتی سرسویی یا ZHR، به بیشترین تعداد شهابی گفته می‌شود که ناظر زمینی در زمان اوج بارش، زیر آسمانی کاملا تاریک می‌بیند، در شرایطی که کانون بارش دقیقا در بالای سر قرار گرفته باشد.

ذکر این نکته از این جهت حائز اهمیت است که متاسفانه روز به روز شاهد تبلیغات گسترده و در مواردی فریبکارانه تورهای گردشگری نجومی هستیم که با اطلاع از این مساله، که به احتمال زیاد بارش عوایی پرفروغ نخواهد بود، آن را بارشی پرفروغ ‌می‌نامند تا مخاطبان را به برنامه خود جذب کنند.

 

این هفته، همچنین فرصت مناسبی برای رصد سیاره عطارد است. عطارد در روز دوشنبه به بیشترین کشیدگی شرقی خود رسید و در این حالت حدود 22.5 درجه از افق ارتفاع گرفت. در روزهای آینده این ارتفاع به آرامی کم‌تر می‌شود؛ اما همچنان فرصت برای رصد این سیاره تیزپا باقی است.

 

.

⁦⁩محمدصالح تیمار/ مجله نجوم

تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور

 

 

 

 

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٧:٥٣ - سه شنبه ٤ تير ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٦٠    /    تعداد نمایش : ٥٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: