چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 4 تا 10 اردیبهشت

شما را هر هفته به مهمانی آسمان دعوت کرده‌ایم...با ما همراه باشید

این هفته شرایط جوی برای رصد کردن کمی نامساعد است اما این را به‌خاطر داشته باشید که همیشه بعد از پایان باران آسمان صاف و بدون غبار است و شرایط خوبی برای رصد آسمان و اجرام زیبای آن مهیا است. 

چهارم اردیبهشت شاهد مقارنه سیاره زهره و خوشه ستاره‌ای پروین هستیم. خوشه پروین به نام هفت خواهران و ثریا نیز خوانده می‌شود. این خوشه ستاره‌ای جوان، 45 امین جرم فهرست مسیه است. هفت ستاره آن به سادگی با چشم غیرمسلح قابل رویت‌اند . این مقارنه کمی بعد از غروب خورشید در سمت غرب آسمان دیده خواهد شد.

5 اردیبهشت مقارنه بسیار نزدیک ماه و قلب‌الاسد را خواهیم داشت. فاصله آن‌ها به 0.5 درجه قوس خواهد رسید. در ساعت یک نیمه شب در جهت غرب می‌توانید نقطه‌ای نورانی را سمت چپ ماه بیابید که همان قلب‌الاسد یا ستاره آلفای صورت فلکی اسد است.

در دهمین روز از ماه اردیبهشت شاهد مقارنه ماه کامل با سیاره مشتری خواهیم بود. این مقارنه را می‌توانید در اواسط شب در قسمت جنوب شرقی آسمان نظاره‌گر باشید. فاصله آن‌ها حدود سه درجه قوس خواهد بود.

در همین روز عطارد در بیشترین کشیدگی غربی قرار دارد؛ این حالت بهترین زمان برای رصد این سیاره گریزپاست.

به امید آسمانی تاریک و پر ستاره

گلبرگ بنی جمالی / منجم آماتور

تصویرسازی : محمد صادق فغان پور/ مجله نجوم

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٢:٥٥ - سه شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٢١٤    /    تعداد نمایش : ١٤٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: