چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 29 اسفند تا 6 فروردین

پدیده‌های رصدی واپسین روز سال 96 و هفته نخست سال 97، پدیده‌هایی جذاب و کم‌نظیر هستند که نباید فرصت رصد آ‌‌‌ن‌ها را از دست داد. در شب‌های مطبوع بهار، رصد آسمان لذتی وصف‌ناپذیر دارد؛ پس برای رصد پدیده‌های رصدی هفته پیش رو آماده شوید.

سه‌شنبه 29 اسفند، حوالی ساعت 2:36 شاهد مقارنه‌ای زیبا خواهیم بود. مقارنه مریخ و سحابی مرداب با جدایی زاویه‌ای ظاهری 0.9 درجه و مقارنه مریخ و خوشه باز 21Mبا جدایی زاویه‌ای ظاهری یک درجه. برای رصد این مقارنه‌ها کافی است در ساعت یاد شده به جنوب شرق آسمان نگاه کنید نگاه کنید تا سیاره مریخ را با چشم غیرمسلح همانند یک ستاره سرخ ببینید، ستاره سرخی که چشمک نمی‌زند.

برای دیدن سحابی مرداب و خوشه  21M باید ازتلسکوپ یا دوربین دوچشمی استفاده کنید. لازم به ذکر است سحابی مرداب در یک آسمان نسبتا تاریک با چشم غیرمسلح همانند توده‌ای مه‌آلود قابل رویت است. این پدیده فرصت مناسبی برای عکاسان اعماق آسمان است تا بتوانند یک منظره بی‌نظیر از این سه جرم آسمانی را در یک قاب ثبت کنند.

آخرین پدیده نجومی سال 1396 قرار گرفتن مرکز قرص خورشید در نقطه اعتدال بهاری است، ساعت 19:45 روز 29 اسفند خورشید در اعتدال بهاری قرار می‌گیرد. نقطه اعتدال بهاری، یکی از دو نقطه برخورد دایره‌البروج و استوای آسمان است. در اعتدال بهاری خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می‌گذرد و حرکت خود را به سوی شمال آسمان ادامه می دهد.

 پدیده‌های رصدی سال 97 با مقارنه زحل و خوشه کروی 22M با جدایی زاویه‌ای ظاهری 1.6 درجه آغاز می‌شود. برای رصد این پدیده باید با یک ابزار رصدی مناسب زحل را در افق جنوب شرقی جست‌وجو کنید. در بزرگنمایی مناسب، زیبایی این مقارنه شما را مبهوت خواهد کرد.

جذابترین پدیده هفته پیش رو گذر همزمان سایه دو قمر یو و گانیمد از روی سیاره مشتری است. برای رصد این پدیده به یک تلسکوپ نیاز خواهید داشت و با انتخاب بزرگنمایی مناسب، مثلا 48 برابر، میتوانید شاهد زیبایی وصف ناپذیر این پدیده باشید. عبور سایه‌ها از ساعت 1:46 یکشنبه 5 فروردین شروع خواهد شد و تا ساعت 3:44 ادامه خواهد یافت.

محمد صالح تیمار/ مجله نجوم

تصویرسازی: محمدصادق فغان پور/ مجله نجوم

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٠:٠٦ - سه شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ١١٨٥    /    تعداد نمایش : ٦٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: