چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 12 تا 18 دی

شما را هر هفته به مهمانی آسمان دعوت کرده‌ایم...

با ما همراه باشید

12 دی شاهد ماه کامل یا بدر هستیم که این ماه بدر عادی نیست، بلکه ابرماه است. در این حالت ماه نسبت به قبل کمی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و دلیل آن موقعیت ماه در فضا نسبت به زمین است؛ در این وضعیت ماه در کمترین فاصله خود از سیاره ما قرار می‌گیرد .

 

13 و 14 دی ماه اوج بارش شهابی ربعی است. بهترین زمان رصد این بارش شهابی شامگاه 13 دی و همچنین‌ 14 دی قبل از طلوع خورشید است. البته به دلیل وجود ماه در آسمان شانس رصد این بارش کمتر می‌شود. میزان بارش ساعتی سرسویی (ZHR) این بارش از 40 تا 100 شهاب است. نام این بارش از صورت فلکی ربع گرفته شده که در تقسیم بندی جدید صورت‌های فلکی بخشی از آن به صورت فلکی عوا و بخش دیگر به دب اکبر داده شده است. کانون این بارش در نزدیکی ستاره بتا-عوا است.

15 دی، ماه به نزدیکی پرنورترین ستاره صورت فلکی شیر یا اسد می‌رسد. ستاره آلفای این صورت فلکی که قلب‌الاسد نام دارد، از قدر 1 است. فاصله ظاهری آن‌ها در هنگام مقارنه 3.5 درجه خواهد بود. این مقارنه را می‌توانید در حوالی ساعت 6 صبح در قسمت غربی آسمان نظاره‌گر باشید.

17 دی شاهد مقارنه بسیار زیبای دو سیاره مریخ و مشتری هستیم. فاصله ظاهری آنها به قدری کم خواهد بود که مانند یک نفطه نورانی به نظر می‌رسند. این دو سیاره در ساعت 3:50 قبل از طلوع خورشید به کمترین فاصله از هم می‌رسند و باید در قسمت جنوب شرقی آسمان در ارتفاع کمی از افق به دنبال آن‌ها بگردید.

 

به امید آسمانی تاریک و پر ستاره

گلبرگ بنی جمالی / منجم آماتور

تصویر سازی : محمدصادق فغان پور

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم در وبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود

 


٢١:٣٤ - سه شنبه ١٢ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١١٣٤    /    تعداد نمایش : ١٨٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: