چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 4 تا 10 دی

جلوه‌های آسمان شب در هر روزی از سال جذابیت‌های مسحور کننده‌ای دارد، اما آسمان زمستان به سبب سرمای هوا و پایداری لایه‌های جو شفافیت بی‌نظیری دارد. اغلب منجمان به دلیل همین سرما ترجیح می‌دهند در شب‌های زمستان کم‌تر به کاوش آسمان شب بپردازند؛ اما باید بگویم این شب‌ها فرصت مناسبی است که به ‌هیچ وجه نباید آن‌ها را ازدست داد. آسمان شفاف، سوژه‌های جذاب و شب‌های طولانی لذت رصد را در این شب‌ها صدچندان می‌کند.
در هفته‌های پیش‌رو پیش از طلوع خورشید فرصت مناسبی خواهید داشت تا به رصد چند سیاره بپردازید. حوالی ساعت 6 صبح مشتری، مریخ و عطارد در شرق و جنوب شرق آسمان خودنمایی می‌کنند و با چشم غیرمسلح می‌توانید آن‌ها را رصد کنید؛ به‌علاوه اگر از تلسکوپ با بزرگنمایی مناسب استفاده کنید، جزئیات سطح سیاره مشتری و قمرهای زیبایش سوژه مناسبی برای رصد خواهند بود.


سیاره اورانوس نیز همچنان در صورت فلکی حوت قرار دارد و سوژه مناسبی برای سنجش توانایی‌های رصدی شما محسوب می شود. برای یافتنش کافی است از نقشه‌های به‌روز موجود در سایت Heavens-above استفاده کنید.

یکشنبه دهم دی ماه، حوالی ساعت 4:39، فرصت مناسبی خواهید داشت تا مقارنه ماه و ستاره دبران را در صورت فلکی ثور رصد کنید. رصد این پدیده در حالتی که جدایی ماه و دبران به کم‌ترین حالت خود می‌رسد ممکن نیست، به این دلیل که ماه و دبران در ساعت 4:39 از دید ناظران ساکن ایران غروب کرده‌اند. درنتیجه بهترین موقعیت برای رصد این مقارنه حوالی ساعت 3:30 خواهد بود که جدایی ماه و دبران حدودا 1.3 درجه است.

در این شب‌ها اجرام ژرف آسمان در محدوده صورت فلکی تکشاخ، وضعیت مناسبی برای رصد دارند. پس از رصد آن‌ها غافل نشوید و سعی کنید تا تمام اجرام موجود در این محدوده در اطلس‌های آسمان شب مرسوم همانند Sky atlas 2000 را رصد کنید.

 

محمد‌صالح تیمار/ مجله نجوم

تصویرسازی: محمدصادق فغان‌پور

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود


١٨:١٣ - دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١١٢٣    /    تعداد نمایش : ١٧٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: