چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 27 آذر تا 3 دی

شما را هر هفته به مهمانی آسمان دعوت کرده‌ایم...

با ما همراه باشید

در این روزها سیاره‌ها، خود را در نور خورشید پنهان کرده‌اند و فقط می‌توانید مریخ و مشتری را قبل از طلوع خورشید در سمت شرق رصد کنید.

در 28 آذر ماه شاهد هلال اول ربیع‌الثانی هستیم. برای رصد این هلال به ابزار رصدی خاصی نیاز ندارید و در شرایط جوی مناسب می‌توانید هلال زیبای ماه را پس از غروب خورشید در سمت غرب به راحتی بیابید و از رویت آن لذت ببرید.

آخرین روز پاییز در ساعت 19:58 رویداد نجومی انقلاب زمستانی رخ خواهد داد. در این حالت خورشید در مایل‌ترین حالت خود نسبت به زمین قرار می‌گیرد که این باعث می‌شود شاهد بلندترین شب سال باشیم. در فرهنگ ایرانی به این شب، شب یلدا یا شب چله گفته می‌شود. جالب است بدانید این رویداد فقط برای ساکنان نیمکره شمالی زمین رخ می‌دهد و در طرف دیگر زمین این روز پایان بهار را اعلام می‌کند.

در اولین روز ماه دی، ساعت 00:39 زحل، ارباب حلقه‌های منظومه شمسی در مقارنه قرار می‌گیرد. منظور این است که از نظر ساکن زمینی زحل در کنار خورشید دیده می‌شود. در حقیقت خورشید بین زمین و زحل قرار می‌گیرد و نور شدید آن اجازه رصد زحل را به ما نمی‌دهد.

 

به امید آسمانی تاریک و پرستاره

گلبرگ بنی‌جمالی / منجم آماتور

تصویرسازی : محمدصادق فغان‌پور

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود


١٥:٥٥ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١١١٨    /    تعداد نمایش : ١٦١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: