چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 9 تا 15 آبان

شب‌های سرد آبان برای منجمان همیشه یادآور آسمانی شفاف و البته غیر قابل پیش‌بینی است. این شب‌ها با وجود اینکه فرصت مناسبی برای کاوش آسمان است؛ اما ممکن است برخلاف پیش‌بینی‌های هواشناسی ناگهان ابری شود و تمام برنامه‌ریزی‌های منجمان را برباد دهد!

به علاوه سرمای هوا از جمله عواملی است که منجمان کم‌شوق‌تر را از کاوش آسمان شب باز می‌دارد. توصیه می‌کنم مقاله نبرد با سرما را از آرشیو ماهنامه نجوم مطالعه کنید تا نحوه صحیح لباس پوشیدن در شب‌های رصد را بیاموزید.

در هفته پیش‌رو با چند پدیده بسیار جذاب روبه‌رو خواهیم بود. پدیده‌هایی که مشاهده بعضی از آنها به ابزار‌های رصدی نیاز دارد و برخی دیگر خیر.

دهم آبان ماه، در ساعت 5:32 شاهد مقارنه سیارک وستا و سیاره زهره خواهیم بود. سیارک وستا که از قدر 7.5 می‌درخشد با چشم غیر مسلح قابل رویت نخواهد بود و برای مشاهده این مقارنه، که در آن جدایی زاویه‌ای زهره و وستا 3.6 درجه است، به یک تلسکوپ کوچک مثلا چهار اینچ نیاز خواهید داشت. توجه کنید برای مشاهده وستا و زهره در یک میدان دید به چشمی‌های الترا واید نیاز دارید.

اگر به این چشمی‌ها دسترسی نداشتید یک دوربین دوچشمی کوچک هم می‌تواند ابزار خوبی برای رصد این پدیده باشد.

در ادامه پدیده‌های این هفته، ساعت 5:24 روز 12 آبان شاهد مقارنه  سیاره زهره و ستاره سماک اعزل با جدایی زاویه‌ای 3.5 درجه خواهیم بود. مشاهده این مقارنه به هیچ ابزار رصدی نیاز ندارد.

آخرین پدیده رصدی این هفته، مقارنه ماه و ستاره الدبران در صورت فلکی ثور است. در این مقارنه جدایی زاویه‌ای ماه و الدبران به 0.8 درجه می‌رسد، به همین سبب این مقارنه بسیار جذاب را می‌توانید در یک میدان دید مشاهده کنید و حتی نیاز به چشمی‌های الترا واید نخواهید داشت. کافی است بزرگنمایی مناسب را انتخاب کنید.

این شب‌ها فرصت مناسبی برای رصد سیاره زحل، اندکی پس از غروب خورشید و رصد سیاره مریخ پیش از طلوع خورشید است. فرصت را از دست ندهید و از شب‌های بلند پاییز لذت ببرید.

 

محمد صالح تیمار/ مجله نجوم

تصویرسازی: محمدصادق فغان پور

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود


١٦:٣٠ - يکشنبه ٧ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٧١    /    تعداد نمایش : ٦٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: