چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 25 مهر تا 1 آبان

 آسمان شب‌های سرد پایان مهر ماه جذابیتی وصف ناشدنی دارد. این شب‌های بلند با آسمانی که به سبب سرمای هوا از اسمان تابستان شفاف‌تر است، فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان به رصد اجرام آسمانی است.

در هفته پیش رو پدیده‌های رصدی بسیار زیبایی انتظار کاوشگران آسمان شب را می‌کشد.
در صبحگاه چهارشنبه 26 مهرماه حوالی ساعت 5:49 شاهد مقارنه ماه و زهره با جدایی زاویه‌ای 1.8 درجه خواهیم بود. این پدیده جذاب در تاریک و روشن صبح منظره بی‌نظیری را برای عکاسان آسمان رقم خواهد زد.

پنجشنبه 27 مهر ساعت 5:49 صبح علاقه‌مندان به رویت هلال ماه می‌توانند به رصد هلال آخر ماه محرم بپردازند. این هلال فرصت مناسبی برای کم‌تجربه‌تر‌ها است تا با تلاش در رصد آن بتوانند مهارت‌های رصدی خود را ارتقا دهند.


ساعت 23:29 روز پنجشنبه نیز اورانوس در مقابله قرار خواهد گرفت. این زمان بهترین زمان برای رصد اورانوس است. کافی است حوالی ستاره‌ی اومیکرون-حوت را با ابزار خود بکاوید تا این سیاره را با قدر ظاهری تقریبی شش بیابید.


28 مهرماه نیز مجددا فرصت خواهید داشت تا مهارت‌های رصدی خود را در رویت هلال بیازمایید. ساعت 17:22 جمعه می‌توانید در افق غرب هلال اول ماه صفر را با چشم مسلح رصد کنید.
شنبه، 29 مهرماه شاهد یکی از بارش‌های شهابی کم‌فروغ سالیانه خواهیم بود. بارش شهابی جباری با نرخ ساعتی سرسویی (ZHR) برابر 20 و ارتفاع کم کانون بارش از افق برای ساکنان نیم‌کره شمالی زمین چندان جذاب نخواهد بود.

 

محمد صالح تیمار/ منجم آماتور

تصویرسازی: محمدصادق فغان پور/ مجله نجوم

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.

 در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود


١١:٤٨ - سه شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٥٦    /    تعداد نمایش : ٦٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: