چاپ        ارسال به دوست

گنجینه تازه‌ای که گایا در اختیار اخترشناسان گذاشته است

اوایل اردیبهشت دومین مجموعه داده‌های گایا منتشر شد که شامل اطلاعاتی درباره حدود 1.7 میلیارد ستاره آسمان است و غنی‌ترین فهرست داده‌های ستاره‌ای است که تا به امروز منتشر شده است. برای تجسم بزرگی این عدد توجه کنید که اگر شما با سرعت یک عدد در هر ثانیه فقط تا یک میلیارد بشمارید، این شمارش بیش از 30 سال طول خواهد کشید. داده‌های جدید مطمئنا اخترشناسان را برای مدت طولانی مشغول خواهند کرد. این مجموعه داده‌ها، جزئیات دقیقی را از جمعیت ستاره‌ای کهکشان راه شیری و نحوه حرکت ستاره‌ها نشان داده است که اطلاعاتی ضروری برای بررسی شکل‌گیری و تکامل کهکشان مادری‌ ماست.

این گنجینه داده‌ها همچنین شامل اطلاعاتی درباره ستاره‌های فراتر از کهکشان ما است. همانند آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است و بر یکی از نزدیک‌ترین کهکشان‌ها به راه شیری ما، ابر بزرگ ماژلانی تمرکز دارد. در این تصویر تراکم کل ستاره‌هایی که گایا شناسایی کرده در هر پیکسل با اطلاعات مربوط به حرکات ویژه ستاره‌ها ترکیب شده است، که به صورت بافتی از خطوط در تصویر ارائه شده و به آن ظاهری شبیه اثر انگشت داده است. اخترشناسان با اندازه‌گیری حرکت ویژه چندین میلیون ستاره در ابر ماژلانی بزرگ توانستند آثار ستاره‌هایی را مشاهده کنند که به حول مرکز کهکشان به‌صورت ساعتگرد حرکت می‌کنند. حس حرکتی که این تصویر به بیننده القا می‌کند ناشی از چرخش خطوط بافت آن است.

امتیاز تصویر: ESA/Gaia/DPAC

اخترشناسان علاقه‌مندند مدار خوشه‌های کروی را به دست آورند. این خوشه‌ها مجموعه‌های قدیمی از ستاره‌ها هستند که  به سبب گرانش میانشان کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و در هاله کهکشان راه شیری و همچنین در کهکشان‌های کوتوله‌ای که در اطراف راه شیری حرکت می‌کنند یافت می‌شوند. این  داده‌ها اطلاعات مهمی را برای بررسی تکامل گذشته کهکشان ما و محیط آن فراهم خواهد کرد.

محمدصادق فغان پور/ مجله نجوم

منبع: esa.int

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.

 


٠١:٠٤ - چهارشنبه ٢ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٣٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: