چاپ        ارسال به دوست

سری دوم کاتالوگ تلسکوپ فضایی گایا ۵ اردیبهشت منتشر می‌شود

سری دوم داده‌های تلسکوپ گایا قرار است ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷/ ۲۵ آوریل ۲۰۱۸ منتشر شود و جزئیات بیشتری از اجرام در اختیار منجمان قرار دهد. داده‌های جمع‌آوری شدۀ تلسکوپ گایا در طول پنج سال به‌تدریج منتشر می‌شود و هر بار در انتشار داده‌هاDR)  سرواژۀ(DataRelease  جزئیات بیشتری از ویژگی اجرامِ هدف‌گذاری شده به دست می‌آید. انتشار داده‌ها برای نخستین‌بار (DR1) در ۲۴شهریور ۱۳۹۵/ ۱۴سپتامبر ۲۰۱۶صورت گرفت و از این طریق نقشه‌ای سه‌بعدی و دقیق از یک میلیارد ستارۀ کهکشان راه شیری به دست آمد.  

داده‌های سری جدید (DR2) در مدت ۲۲ ماه (۶۶۸ روز) جمع‌آوری شده‌ است؛ به همین علت، سری دوم به مراتب با جزئیات و دقت بالاتری نسبت به نخستین انتشار داده‌ها خواهد بود. شایان ذکر است، سری نخست داده‌ها در مدت ۱۴ ماه گردآوری شده بود. به‌این‌ترتیب، در سری دوم حرکت سه‌بعدی ستاره‌ها با دقت بالاتری اندازه‌گیری خواهد شد و قدرت تفکیک نیز افزایش خواهد یافت. این موضوع، به‌ صورت تخصصی، امکان بررسی اجرام موردنظرِ منجمان را با اطلاعات بیشتری فراهم خواهد کرد.

 

جدول بالا شرح مختصری است از انتشار داده‌های گایا در سری دوم

 

 

از طریق لینک روبرو می‌توانید طرز کار گایا را با جزئیات مشاهده کنید: https://www.aparat.com/v/ilTGC

 

 

مترجم: سارا مطلبی/ مجله نجوم

ویراستار: منا رجبیه فرد

منبع: cosmos.esa.int/web/gaia/dr2

 

 

 

بیشتر بخوانید:

هوش مصنوعی و شناسایی ۶ستاره بسیار پرسرعت در کاتالوگ داده‌های گایا

تهیه نقشه سه‌بعدی از کهکشان راه شیری

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٢:٣٥ - دوشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٠٢    /    تعداد نمایش : ٤٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: