چاپ        ارسال به دوست

طوفانی از ستاره‌ها در تصویر جدید هابل

تمامی ستاره‌ها در این تصویر جدید هابل اعضای خوشه کروی مسیه 79 هستند که در فاصله‌ای حدود چهل هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی خرگوش واقع است. خوشه‌های کروی گروه‌هایی از ستاره‌ها هستند که بر اثر گرانش کنار هم می‌مانند و تعدادشان به یک میلیون می‌رسد. این خوشه‌های ستاره‌ای غول‌پیکر شامل بعضی از قدیمی‌ترین ستاره‌ها در کهکشان ما هستند. مسیه ۷۹ شامل حدود 150 هزار ستاره در منطقه‌ای به قطر تقریبی 120 سال نوری است.

این خوشه ستاره‌ای 11.7 میلیارد ساله را نخستین بار ستاره شناس فرانسوی پیر مِشِن در سال 1159 شمسی/1780 میلادی کشف کرد. مشن این یافته را به همکارش شارل مسیه گزارش داد و مسیه آن را در فهرست خود از اجرام غیرستاره‌ای به‌ نام فهرست مسیه قرار داد. حدود چهار سال بعد با استفاده از یک تلسکوپ بزرگتر از مسیه، ویلیام هرشل توانست ستاره‌ها را در مسیه 79 بررسی کند و آن را «خوشه ستاره‌ای کروی» توصیف کرد.

در این تصویر پرزرق و برق هابل ستاره‌های خورشیدمانند، به رنگ زرد- سفید دیده می‌شوند و ستاره‌های مایل به قرمزغول‌های درخشانی هستند که در مراحل نهایی از زندگی خود به سر می‌برند. بسیاری از ستاره‌های آبی پخش شده در سراسر خوشه ستاره‌هایی در مرحله «هلیوم سوزی» هستند که سوخت هیدروژن خود را تمام کرده و اکنون در هسته خود در حال ترکیب هلیوم و تولید کربن و عناصر دیگرند.

محمدصادق فغان‌پور/ مجله نجوم

منبع: spacetelescope.org

 

 

 

 

 

 

توجه:

 

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم در وبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود


١٥:١٥ - دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١١٢٢    /    تعداد نمایش : ١٥٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: