چاپ        ارسال به دوست

تکه‌های نخستین تصویر گرفته شده از یک سیاهچاله

منجمان در حال متصل کردن تکه‌های نخستین تصویر گرفته شده از یک سیاهچاله‌ هستند. پس از تصویربرداری شبکۀ جهانی تلسکوپ افق رویداد (EHT سرواژۀ Event Horizon Telescope) در طول مدت پنج روز از سیاهچالۀ  Sagittarius A* در قلب کهکشان راه شیری، نخستین تصویر از یک سیاهچاله گرفته شد. این سیاهچاله در ۲۶ هزار سال نوری از زمین، در صورت فلکی قوس قرار دارد. 

تلسکوپ افق رویداد، حاصل همکاری چندین رصدخانۀ رادیویی از سراسر جهان شاملِ تلسکوپ سی‌متری IRAM در اسپانیا، تلسکوپ جیمز کلارک ماکسول در هاوایی، تلسکوپ آلما در شمال شیلی، تلسکوپ آلفانسو سرانو در مکزیک و غیره است. مایکل برمر، مدیر پروژۀ تلسکوپ افق رویداد، در این باره می‌گوید: «به جای ساختن تلسکوپ بزرگی که احتمالاً به دلیل وزن زیاد بر روی خودش سقوط می‌کرد، ما چند رصدخانه را مانند تکه‌های آینۀ تلسکوپی عظیم با هم ترکیب کردیم که به ما تلسکوپی با قطر ده هزار کیلومتر بدهد.»

هر رصدخانه در این پروژه ایستگاهی برای جمع‌آوری داده است. هرکدام حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ ترابایت داده جمع‌آوری می‌کنند که این میزان داده، ده برابر داده‌های برخوردهندۀ بزرگ هادرونی است. پس از جمع‌آوری همۀ داده‌ها، متخصصان تحلیلِ داده در رصدخانۀ هیستَک (Haystack Observatory) در دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) با استفاده از ابررایانه‌ها بر روی داده‌ها کار می‌کنند. با استفاده از روش وی‌ال‌بی‌آی (VLBI سرواژۀ Very long Baseline array Interferometry به معنای تداخل‌سنجی آرایۀ زمینی بسیار عریض) داده‌های جمع‌آوری شده از تلسکوپ‌های رادیویی ترکیب می‌شوند و در نهایت تصویری یکپارچه از سیاهچاله ایجاد می‌کنند. برای به دست آوردن چنین تصویرهایی، ماه‌ها برای پردازشگرهای ابررایانه‌ها زمان لازم است.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سخنرانی تِد با موضوع «چگونه از سیاهچاله تصویربرداری می‌شود؟» به آدرس زیر مراجعه کنید: 

http://yon.ir/pXSxA

 

مترجم: سارا مطلبی/ مجله نجوم

ویراستار: منا رجبیه فرد

منبع: phys.org

 

بیشتر بخوانید: 

به زودی نخستین عکس از سیاهچاله‌ها به دست خواهد آمد

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٢٢:٠٥ - پنج شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٣    /    تعداد نمایش : ٨٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: