چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 19 تا 26 تیر

طبق روال هر دوشنبه شما را به مهمانی آسمان شب دعوت می‌کنیم؛ این هفته هم نگاهی به وضعیت سیاره‌ها و رویدادهای پیش رو می‌اندازیم.

عطارد، سیاره گریز پای آسمان در این روزها بعد از خورشید غروب می‌کند. پس اندک زمانی برای رصد آن فرصت دارید.

 

سیاره ناهید یا زهره حدود ساعت 3:30 صبح طلوع می‌کند و تا ساعت 5 عصر مهمان آسمان ماست. تا قبل از طلوع خورشید می‌توانید این سیاره زیبا را به همراه هلال آن نظاره‌گر باشید و آن را سوژه عکس‌های خود کنید.

سیاره سرخ مریخ هم خود را در روشنایی روز پنهان کرده و بعد از غروب خورشید فرصت بسیار کوتاهی را برای رصدش به ما داده است.

اما سیاره زحل در کمتر از حدود یک ساعت پس از غروب خورشید نمایان می‌شود. می‌توانید در صورت فلکی مارافسای و بالاتر از تیر کماندار به دنبال آن باشید.

سیاره مشتری همانطور که هفته‌های پیش هم گفتیم تا نیمه شب در صورت فلکی سنبله قرار دارد .

پس از غروب خورشید در سمت جنوب آسمان می‌توانید شاهد یکی از زیباترین صور فلکی آسمان باشید. صورت فلکی که می‌توان گفت بیشترین شباهت را به نام خود دارد. عقرب شامل سه ستاره پشت سر هم است که سر آن را نشان می‌دهد. سپس به قلب عقرب یا ستاره آنتارس می‌رسیم. بعد از آن بدن و نیش عقرب را می‌توانیم به سادگی تشخیص دهیم. قلب العقرب غول سرخ رنگی است که به دلیل رنگش به رقیب مریخ هم معروف است. عقرب از زمان‌های قدیم نشانه شب‌های کوتاه و روزهای بلند و سوزان تابستان بوده است. عقرب در نقش نماینده‌ای از حیوانات در تعقیب صورت فلکی جبار یا شکارچی است، در حالی‌که این دو را نمی‌توانید هیچ گاه به طور کامل با هم در آسمان رصد کنید. در فرهنگ بومی آمریکا این صورت فلکی نمادی برای تعیین فصل شکار بوده است.

حال به رویدادهای این هفته می‌پردازیم:

23 تیر مقارنه زهره و ستاره دبران

سیاره ناهید یا زهره در صورت فلکی ثور قرار دارد و در بامداد روز 23 تیر در فاصله نزدیکی از پرنورترین ستاره ‌این صورت فلکی واقع است.

25 تیر مقارنه سیاره کوتوله سرس و خوشه M35

در این تاریخ سرس در فاصله بسیار نزدیکی از خوشه باز M35 قرار می‌گیرد که رصد آن خالی از لطف نیست.

 

گلبرگ بنی جمالی/منجم آماتور

تصویر سازی : عرفان احمدی

 

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠١:٢٣ - دوشنبه ١٩ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩٣٢    /    تعداد نمایش : ٥٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: