چاپ        ارسال به دوست

نهم تیر 96 برگزار می‌شود:

برنامه سخنرانی‌ها و کارگاه‌های روز جهانی سیارک در تهران اعلام شد

نشست روز جهانی سیارک در جمعه نهم تیر / 30 ژوئن همزمان با بیش از 200 شهر دیگر جهان در تهران برگزار می‌شود. هدف این برنامه آگاهی‌رسانی نسبت به خطر بالقوه سیارک‌هایی است که احتمال برخورد با زمین را دارند. امسال، برای نخستین بار ایران با هماهنگی مجله نجوم میزبان این رویداد علمی خواهد بود.
 
به همین مناسبت جمعه نهم تیر از ساعت 19:15 تا 21:25،  ویژه برنامه‌ای با همکاری تحریریه مجله نجوم و برگزارکنندگان چهارمین و پنجمین جنبش جست‌وجوی سیارک درموسسه آموزش عالی نوین پارسیان به نشانی زیر برگزار خواهد شد:
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر (جم)، پلاک 60، مجتمع فنی عالی نوین پارسیان، طبقه سوم
 
برنامه سخنرانی‌ها و کارگاه‌های این نشست به شرح زیر است:
 
 
نکته مهم:
حضور در این برنامه برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است. اما با توجه به محدودیت فضای محل برگزاری، لازم است پیش از حضور در این برنامه در لینک زیر کار ثبت نام را به صورت رایگان انجام دهید. توصیه می‌کنیم اگر قصد شرکت در برنامه را دارید، پیش از تکمیل شدن ظرفیت این کار را انجام دهید:
 
 
سابقه برگزاری رویداد
رویداد روز جهانی سیارک‌ در سال 2017، سومین سال پیاپی است که در حوزه ترویج نجوم در سراسر جهان برگزار می‌شود و با توجه به اهمیت و تنوع مشارکت گروه‌های مختلف از علاقه‌مندان به نجوم در مطالعه و ترویج آن، مخاطبان بسیاری در جهان یافته است. 
در سال 1393/2014 گریگوری ریچرز رویداد روز جهانی سیارک را بنیان‌گذاری کرد تا در 9 تیر 1394/ 30 ژوئن 2015 برای نخستین بار در سراسر جهان با همکاری بیش از 70 کشور شاهد برگزاری گردهمایی منجمان و مردم عادی علاقه‌مند به دنیای سیارک‌ها باشیم. دوره دوم برگزاری روز جهانی سیارک‌ها سال گذشته برگزار شد. رویدادی بسیار پرمخاطب، با برنامه‌های متنوع که به آگاهی عمومی در باب سیارک‌ها و خطرات احتمالی برخورد آن‌ها برای سیاره ما می‌پرداخت. هر ساله در تاریخ 30 ژوئن (9 یا 10 تیر ماه)، مصادف با سالگرد حادثه تونگوسکا در روسیه این رویداد برگزار می شود. 
 
حادثه تونگوسکا خطرناک‌ترین حادثه ثبت شده ناشی از برخورد سیارک‌ها و شهابسنگ‌ها در دوران معاصر بوده است که در دهم تیر 1287 در نتیجه برخورد مرگبار شهابسنگ رخ داد و منجر به آسیب‌هایی برای ساکنان زمین شد.
 
اطلاعات بیشتر درباره پروژه را در وبگاه http://asteroidday.org مطالعه کنید.
 


١٧:٣٨ - چهارشنبه ٧ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩١٨    /    تعداد نمایش : ٥٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: