چاپ        ارسال به دوست

چند نکته جالب درباره اعتدال بهاری

واژه‌ بهار را بارها و بارها شنیده اید، همچنین عبارات و جملاتی که بهار به اشکال مختلف در آنها به کار می رود. بهار در طبیعت هم به همین ترتیب همراه پدیده‌های مختلف گفته می‌شود. مثلا «بهار آب و هوایی» و «بهار نجومی» کمی متفاوت‌اند. بهار طبیعت حدود ۱۰ ام اسفند آغاز می‌شود و اعتدال بهاری پایان اسفند (امسال ۳۰ ام اسفند) رخ می‌دهد. حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به نکاتی از اعتدال بهاری و فصل بهار امسال بیندازیم.
 
در هر سال ما دو اعتدال و دو انقلاب در فصول سال داریم. دو اعتدال یکی در ابتدای فصل بهار رخ می‌دهد و دیگری در ابتدای فصل پاییز. در اعتدال بهاری (spring equinox) و اعتدال پاییزی (autumnal equinox) زمین در مدار گردش خود به دور خورشید به نقطه مشترک با صفحه سیارات می‌رسد، اما در اعتدال بهاری بر خلاف پاییزی از پایین به سمت بالای این صفحه فرضی می‌رود. از ویژگی‌های جالب این پدیده‌ها و از جمله اعتدال بهاری، یکی آن که این اتفاق در همه جای زمین در یک لحظه رخ می‌دهد. یعنی همه‌ زمین در ساعت ۱۳:۵۸:۴۰، به وقت تهران، ۳۰ اسفند ماه ۱۳۹۵، در نقطه‌ اعتدال بهاری قرار گرفته است. دیگر این‌که در اعتدال بهاری تقریبا شب و روز یکسان می‌شوند. اما لطفا به واژه‌ «تقریبا» دقت کنید طول شب و روز به عوامل زیادی مثل ارتفاع محل از سطح دریا، حرکت تقدیمی زمین و دیگر عوامل مشابه مرتبط است. از این‌رو طول شب و روز دقیقا یک اندازه نیست اما بسیار به هم نزدیک است. در این روز خورشید دقیقا از شرق طلوع، و دقیقا در غرب غروب می‌کند. از این پس خواهیم دید که خورشید کمان بزرگ‌تری را در آسمان طی می‌کند و نقطه طلوع خورشید به سمت شمال شرقی متمایل می‌شود. البته افسانه‌هایی وجود دارند مبنی بر اثر ویژه خورشید در این لحظۀ خاص بر دانه‌ها و مواردی مشابه که در هر منطقه از دنیا ممکن است متفاوت باشند، اما به طور عمومی نور خورشید در لحظه‌ اعتدال بهاری خاصیت ویژه‌ای نمی‌یابد.
 
 
مترجم: حسام وکیل/ مجله نجوم Sky_whispers@
ویراستار: احسان یوسفی @ehsanyousefis
http://www.al.com/news/birmingham/index.ssf/2017/03/spring_equinox_2017_five_thing.html
 
 
 
 
توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٦:٢٤ - سه شنبه ١ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٨١٣    /    تعداد نمایش : ١٠٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: