برج میلاد میزبان روز جهانی نجوم
گروه‌های نجومی از سرتاسر کشور در روز نجوم و در هفته‌ منتهی به آن که هفته نجوم نام دارد، برنامه‌های متنوعی برگزار می‌کنند. روز نجوم 96 در ایران جمعه 8 اردیبهشت انتخاب شده است.
 ١٥:٤١ - يکشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رویدادهای رصدی در این هفته
در این مجموعه که به صورت هفتگی با شما همراه خواهیم بود، ابتدا نگاهی به صورت فلکی هایی می اندازیم که در این شب ها به سادگی در یکی از جهت های جغرافیایی قابل مشاهده هستند و پس از آن رویداد های رصدی هفته را مرور خواهیم کرد، پس با ما در ابتدای هر هفته همراه باشید.
 ٢٠:٣٠ - جمعه ١ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گشت رصدي مجله نجوم در متين‌آباد و ابیانه
اهنامه نجوم قرار است 14 و 15 اردیبهشت 96، گشت رصدی و طبيعت گردی خود را به مقصد متين‌آباد و ابیانه برگزار كند.
 ١٦:٤٥ - دوشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
شروع ثبت نام کلاس‌های آموزش نجوم ترم بهار 96
ثبت نام كلاس هاي ترم بهار مجله نجوم آغاز شد
 ١٦:٠٤ - دوشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
همنشینی ناهید، الهه عشق و تک ستاره منظومه ما
در پنجمین روز سال 1396، سیاره ناهید بطور ظاهری در کنار خورشید قرار می‌گیرد. به این پدیده مقارنه سفلی (داخلی) گفته می‌شود که تنها مختص دو سیاره داخلی منظومه شمسی یعنی عطارد و زهره است.
 ١٧:٥٢ - پنج شنبه ٣ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چند نکته جالب درباره اعتدال بهاری
واژه‌ بهار را بارها و بارها شنیده اید، همچنین عبارات و جملاتی که بهار به اشکال مختلف در آنها به کار می رود. بهار در طبیعت هم به همین ترتیب همراه پدیده‌های مختلف گفته می‌شود. مثلا «بهار آب و هوایی» و «بهار نجومی» کمی متفاوت‌اند. بهار طبیعت حدود ۱۰ ام اسفند آغاز می‌شود و اعتدال بهاری پایان اسفند (امسال ۳۰ ام اسفند) رخ می‌دهد. حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به نکاتی از اعتدال بهاری و فصل بهار امسال بیندازیم.
 ١٦:٢٤ - سه شنبه ١ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
همه چیز درباره تقویم هجری شمسی و گاهشماری
دانستنی‌ها از گاهشماری ایرانی
با فرارسیدن سال جدید و آغاز دگردیسی طبیعت، ذهنمان معطوف به تغییر و تحولی زیبا در اطرافمان می‌شود. زمین یک دور دیگر از خط پایان عبور می کند و قدم در سالی جدید می گذارد. حرکت انتقالی زمین دستمایه شمردن روزها و سپری کردن ایام است.
 ١١:٣٨ - دوشنبه ٣٠ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
دنباله‌دار 2پی/ انکه را رصد کنید
مهمان گیسوبلند آخرین شب‌های سال 95
مهمان این شب‌های آسمان شب، 22 اسفند امسال تا 98میلیون کیلومتری زمین نزدیک می‌شود. اما در حال حاضر حدود 111 میلیون کیلومتر با ما فاصله دارد و قدر کنونی‌اش به 6.81 می‌رسد.
 ١٥:١٣ - جمعه ٢٠ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماراتن مسیه 95 با معرفی برندگان پایان یافت
ماراتن مسیه 95، از شامگاه 12 اسفند تا صبحدم 13 اسفند در حالی در روستای قالهر شهرستان دلیجان در استان مرکزی برگزار شد که پیش از آغاز این رقابت در رصدگاه برف باریده بود!
 ١٤:٢٢ - شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٤متن کامل >>
ماجرای شی نورانی یکم اسفند چه بود؟
بنابر گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی حوالی ساعت ۱۸ و ۴۰ دقیقه یکشنبه، یکم اسفند، حرکت شیئی نورانی در افق غربی و از سوی شمال به جنوب در آسمان شمال ایران مشاهده شده است. همچنین در نواحی مرکزی و جنوبی ایران با اختلاف زمانی اندک، حرکت این جسم از افق غربی به سمت جنوب رصد شد.
 ١٣:٢٩ - دوشنبه ٢ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>