چاپ        ارسال به دوست

انتشار خبر مهیج ناسا درباره اقیانوسی بیگانه:

حیات در انسلادوس امکان‌پذیر است

ناسا در نشستی خبری که پنجشنبه ۲۴ فروردین برگزار کرد، از یافته‌ هیجان‌انگیزی خبر داد که احتمال وجود حیات در یکی از اقمار زحل را قوت می‌بخشد. فضاپیمای کاسینی که از حدود ۱۳ سال پیش به دور سیاره زحل می‌گردد، شواهدی از وقوع واکنش‌های شیمیایی در اعماق یخ‌های قمر انسلادوس یافته است که ممکن است محیطی مناسب برای حیات را در این قمر فراهم کند.

اقیانوسی از آب مایع کیلومترها زیر سطح یخ‌زده انسلادوس وجود دارد. دانشمندان برای بررسی این اقیانوس متکی به فواره‌ها یا آبفشان‌هایی هستند که از شکاف‌های موجود در یخ‌های سطحی قمر بیرون زده، به داخل جو آن پاشیده می‌شوند. در مهرماه ۱۳۹۴ فضاپیمای کاسینی در حین عبور از نزدیکی این قمر به بررسی آبفشان‌های آن پرداخت و در میان ترکیبات تشکیل‌دهنده آنها، هیدروژن و دی‌اکسیدکربن یافت. پژوهشگران در مقاله‌ای که ۲۴ فروردین در نشریه ساینس (Science) به چاپ رسید، چنین نتیجه‌گیری کردند که تنها منبع ممکن هیدروژن در این فواره‌ها، واکنش آب گرم با سنگ‌های کف اقیانوس انسلادوس است. نکته مهم آن است که در صورتی که هیدروژن وجود داشته باشد، می‌تواند با دی‌اکسیدکربن ترکیب شده، متان تولید کند؛ ماده‌ای که میکروب‌ها در اعماق تاریک اقیانوس‌های سیاره ما با مصرف آن به حیات خود ادامه می‌دهند. به این ترتیب یافته جدید، شواهدی قوی مبنی بر امکان وجود حیات در انسلادوس در اختیار دانشمندان قرار داده است.

انسلادوس ششمین قمر بزرگ زحل است که ویلیام هرشل اخترشناس انگلیسی آن را نزدیک ۲۳۰ سال پیش کشف کرد. این قمر حدود ۵۰۰ کیلومتر قطر و ۲۳۸ هزار کیلومتر با سیاره زحل فاصله دارد.

 

مترجم: کیارا عباس‌زاده اقدم/ مجله نجوم

منبع: telegraph.co.uk

 

 

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٠:٥٠ - جمعه ٢٥ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٨٣٤    /    تعداد نمایش : ٨١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: