چاپ        ارسال به دوست

آمار سرسام آور اتلاف انرژي ناشي از روشنايي‌ در آمريكا

  بیشترین سهم نورپردازی فضای باز در آمریکا مربوط به خیابان‎ها و پارکینگ‎هاست. میانگین انرژی که برای نورپردازی فضای باز، در یک سال استفاده می‎شود برابر با کل انرژی الکتریکی مصرفی نیویورک در طول دو سال است.
بر اساس تخمین انجمن بین المللی آسمان تاریک، حداقل 30 درصد از نورپردازی‎های بيروني در كشور آمریکا هدر مي‌رود، به خصوص لامپ‎هایی که سرپوش ندارند و نورشان به آسمان مي‌رود. این هدررفت انرژی معادل 3/3 ميليارد دلار (حدود 13هزار و 200 میلیارد تومان) و تولید 21 میلیون تن دی اکسید کربن در هر سال است از اين مقدار 15 ميليون تن دي اكسيد كربن فقط از نورپردازي بيروني مناطق مسكوني توليد مي‌شود. برای جبران این میزان دی اکسید کربن هر سال باید 875 درخت کاشته شود.
 
به نظر مي‌رسد تنها مسئولیت زیست محیطی ما در اين زمينه، استفاده و نگهداری درست از انرژی است. از راهكارهاي استفاده صحيح از روشنايي مي توان به موارد زير اشاره كرد:
نورپردازی اصولی فضای باز می‎تواند 60 تا 70 درصد مصرف انرژی را کاهش دهد و ميليارد ها دلار صرفه جویی اقتصادی و کاهش تولید دی اکسید کربن را به دنبال داشته باشد.
      • لامپ‎ها باید سرپوش داشته باشند تا نور را به زمین هدایت کنند نه به سمت آسمان! لامپ‎های سرپوش‎دار به اندازه لامپ‎های بدون سرپوش، فضا را روشن می‎کنند. در عوض در مصرف انرژی و هزینه‎ها صرفه جویی می‎شود.
 
با کمک فناوری‎های جدید می‎توان از هدررفت انرژی جلوگیری کرد:
ال‌ئی‌دی‌ها و لامپ‎های کم مصرف می‎توانند به کاهش مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست کمک کنند، اما باید دقت داشت كه از روشنايي‎هایي با نور گرم استفاده شود.
استفاده از حسگرهای حرکتی و زمانی هم می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند.
نورپردازی اصولی، کاهش مصرف انرژی، صرفه جویی اقتصادی و تولید کمتر دی اکسید کربن را به دنبال دارد و به ما این امکان را می‎دهد تا از طبیعت زیبای آسمان شب لذت ببریم.
 
 
مترجم: ريحانه رادي/ مجله نجوم
منبع: darksky.org 


١٩:٤٥ - چهارشنبه ١٥ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٧٢٩    /    تعداد نمایش : ٦٧٣


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1395/10/17 19:28
0
1
بیشتر انرژی که صرف تولید برق و روشنایی میشه از سوخت های فسیلی است. یعنی با سوزاندن این نوع سوختها به انرژی برق دست پیدا می کنند که البته از سوزاندن انها co۲ نیر منتشر میشود. صرفه جویی در استفاده از منابع روشنایی و پایبندی به نور استاندارد و جلوگیری از پرت نور موجب صرفه جویی در استفاده از سوختهای فسیلی شده و به تبع تولید co2 را کاهش می دهد.
کاربر مهمان
1395/10/16 0:18
0
0
نور مصنوعی لامپ ها چه جوری و چرا دی اکسید کربن تولید میکنه؟
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: