چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 26 تیر تا 2 امرداد

شب‌های کوتاه تابستان از بهترین فرصت‌ها برای آشنایی هرچه بیشتر با آسمان شب است. در این شب‌ها با استفاده از برنامک‌های آسمان نما و گردونه آسمان می‌توانید صورت‌های فلکی را به آسانی بشناسید.

در ساعات آغاز شب اگر به سمت جنوب بایستید، در یک آسمان تاریک، ناحیه راه کاهکشان را مشاهده خواهید کرد؛ مرز بین دو صورت فلکی عقرب و قوس که از جذاب‌ترین مناظر آسمان شب است.

اگر از جنوب کمی به سمت غرب متمایل شوید به آسانی می‌توانید صورت فلکی عقرب را با ستاره سرخ قلب العقرب تشخیص دهید. اندکی بالاتر از صورت فلکی عقرب درخشش جرمی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این جرم سیاره زحل است که این شب‌ها در صورت فلکی مارافسای قرار دارد و از قدر ظاهری تقریبی 0/7 می‌درخشد. زحل که به ارباب حلقه‌های منظومه شمسی شهره است، این شب‌ها سوژه مناسبی برای رصدگران آسمان شب است. توصیه می‌کنم آن را با بزرگنمایی بیش از 120 برابر با یک ابزار با کیفیت مشاهده کنید تا غرق زیبایی آن شوید.

این هفته هم سیاره مشتری در صورت فلکی سنبله است. برای یافتن مشتری بلافاصله پس از تاریکی آسمان به جنوب غرب آسمان نگاه کنید، پرنورترین جرمی که به چشمتان می‌خورد همان مشتری است که تقریبا 15 درجه از ستاره سماک اعزل فاصله دارد. سماک اعزل پرنورترین ستاره صورت فلکی سنبله است. این ستاره راهنمای مناسبی برای آشنایی با این صورت فلکی نسبتا کم‌نور است.

این هفته نیز چند اتفاق هیجان انگیز در آسمان انتظار ما را می‌کشد. 29 تیرماه و در ساعت 3:15 بامداد در شمال‌شرق، مرکز و جنوب غرب ایران شاهد اختفای خراشان ستاره دبران با ماه خواهیم بود. در جنوب شرق ایران این اختفا کامل دیده می‌شود.
31 تیرماه نیز فرصت مناسبی برای رویت هلال پایان ماه شوال با چشم غیر مسلح است. این هلال حوالی ساعت 5 صبح قابل رویت خواهد بود.

این شب‌ها مبتدی‌تر‌ها می‌توانند اصول رصد آسمان را به آسانی بیاموزند. شاید بهره بردن از مثلث تابستانی و سه ستاره ذنب‌الدجاجه، نسرواقع و نسر طائر از آسان‌ترین راه‌ها برای آشنایی با صور فلکی باشد.

بهتر است از این فرصت‌ها استفاده کنید و به رصد اجرام ژرف آسمان نیز بپردازید. 

 

محمد‌صالح‌ تیمار/ منجم آماتور

 

 

 

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٢٠:٢٣ - دوشنبه ٢٦ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩٤٥    /    تعداد نمایش : ٥٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: