چاپ        ارسال به دوست

مدارگرد شناسایی سیاره مریخ منتشر کرد:

پوشش رنگارنگ مریخی

در تصویر جدیدی که مدارگرد شناسایی مریخ منتشر کرده سنگ‌ بستِر آشکار شده از پوششی از گدازه‌‌ مشاهده می‌شود که از دهانه بی‌نامی در ناحیۀ «دریای سرپنتیس» مریخ خارج شده است. این گدازه‌ها وقتی روی سطح در معرض دید قرار می‌گیرند، عوارضِ چشمگیری ایجاد می‌کنند. این گدازه‌ها مشابهت‌هایی با گدازه‌‌های قسمت‌های دیگر مریخ دارند که  به سبب وسعت و رنگ‌های متنوع از نظر علمی اهمیت ویژه‌ای دارند.

رنگ‌هایی که در تصویر دیده می‌شوند نشان‌ دهندۀ سنگ‌ها و مواد گوناگونی است که اکنون روی سطح آشکار شده‌اند. در تصاویری که دوربین‌ِ های‌رایز (HiRISE)، متصل بر مدارگرد، گرفته است به طور کلی رنگ آبی مواد غنی از آهن را نشان می‌دهد؛ مانند نوعی مادۀ معدنی به نام پیروکسین‌ها و یا نوعی کانی به نام الیوین‌ها. رنگ‌های روشن‌تر نیز مانند رنگ زرد، سنگ‌های تغییر یافته را نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد منشأ احتمالی گدازه‌ها دو دهانۀ بی‌نام باشد و اینکه از کدامیک سرچشمه گرفته‌اند با بررسی تصویر کامل مشخص می‌شود. تصویر کامل عارضه‌های خطی بسیاری را نشان می‌دهد که در راستای شرق به غرب گسترده شده‌اند. این عوارضِ خطی جهت جریان گدازه‌های خارج شده از دهانه‌ بی‌نام را نشان می‌دهد و با دنبال کردن آنها مشخص می‌شود که منشأ آنها دهانه‌ بی‌نام پایینی است. اگر منشأ گدازه‌ها دهانه‌ بالایی بود، انتظار می‌رفت که این عوارض در تصویر دریافت شده از شمال غرب به جنوب شرق گسترده شده باشد. نقشه‌ای که در این تصویر دیده می‌شود مقیاس ۵۰ سانتی‌متر در هر پیکسل است و شمال در بالای آن قرار دارد.

 

 

سید حسام وکیل/ مجله نجوم

ویراستار: منا رجبیه فرد

منبع: nasa.gov

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٠:٣٠ - شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩٤١    /    تعداد نمایش : ٥٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: