چاپ        ارسال به دوست

تصویر جدید هابل از کهکشانی شبیه به کهکشان مادری

اخترشناس بریتانیایی ویلیام هرشل کهکشانNGC 2500  را بیش از 200 سال پیش کشف کرد. این کهکشان در فاصله حدود 30 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی شمالی سیاهگوش قرار دارد.همان‌طور که این تصویر تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد،NGC 2500  نوع خاصی از کهکشان مارپیچی است که مارپیچی میله‌ای نام دارد و بازو‌های رشته‌مانندش از هسته‌ای درخشان و کشیده بیرون می‌آید.

کهکشان‌های مارپیچی میله‌ای در واقع شایع‌تر از آن هستند که قبلا تصور می‌شد.حدود دو سوم از همه کهکشان‌های مارپیچی - از جمله راه شیری - این میله‌های راست را که در مرکزشان قرار گرفته است، دارند.این ساختارهای کیهانی مانند شیرخوارگاه‌های درخشان برای ستاره‌های نوزاد عمل می‌کنند. NGC 2500  هنوز فعالانه ستاره‌های جدید را تشکیل می‌دهد، اگر چه به نظر می‌رسد این فرایند بسیار نایکنواخت است؛ نیمه بالای کهکشان - که در آن بازوها مارپیچی کمی‌ مشخص‌ترند - نسبت به نیمه پایین این کهکشان میزبان تعداد بیشتری از مناطق تشکیل ستاره است که به صورت جزایر روشن و نقطه‌نقطه‌ای از نور قابل مشاهده‌اند.
شباهت دیگری بینNGC 2500  و کهکشان مادری ما وجود دارد. کهکشان راه شیری در کنار کهکشان مثلث، آندرومدا و بسیاری از کهکشان‌های اقماری کوچک طبیعی، بخشی از گروه محلی کهکشان‌ها است که اجتماعی از بیش از 50 کهکشان است و جاذبه گرانشی آنها را آزاد کنار یکدیگر نگه داشته است. کهکشانNGC 2500  با تعدادی از همسایگان نزدیکش گروه مشابهی را تشکیل می‌دهد، از جمله NGC 2541، NGC 2552،NGC 2537  و کهکشان مارپیچی درخشانNGC 2481  که شبیه آندرومداست. این گروه NGC 2841 نام دارد.

 

محمدصادق فغان‌پور/ مجله نجوم

منبع: spacetelescope.org 

 

 

 

 

 

توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.

در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٠٢:٠٢ - جمعه ٢٣ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩٣٨    /    تعداد نمایش : ٤٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: