چاپ        ارسال به دوست

راهنمای شرکت در ماراتن مسیه

بخش آموزشی ماراتن مسیه، ویژه تازه‌کارها

 
 
 
 
 
 
برای دانلود فایل حجم بالای پوستر ماراتن، روی لینک زیرکلیک کنید: 
 
تا جایی که اطرافیانمان را می‌شناسیم، هر کسی به نوعی علاقه به به شناخت ستارگان و رازهای اعماق آسمان شب دارد. ولی امان از این مشغله‌های روزمره که فرصتی آشنایی با این بخش کمتر شناخته شده طبیعت را از ما گرفته است. 
بخش آموزشی ماراتن مسیه (رقابت بزرگ رصدگران آسمان شب) فرصت مناسبی برای آنهایی است که می‌خواهند الفبای نجوم را با شناخت صورت‌های فلکی و در رصد با تلسکوپ بیاموزند و با زیبایی‌های ژرفای آسمان بیشتر آشنا شوند. دقیقا همان‌هایی که با خود فکر می‌کنند کاش اندکی نجوم بلد بودم و می‌توانستم در رویدادی که ده‌ها منجم حضور دارند شرکت کنم.
 
یکی از مناسب‌ترین روش‌های آغاز یادگیری نجوم، گذراندن یک شب رصدی کنار منجمان و عکاسان آسمان شب با تجربه است؛ کسانی که بتوانند در زمانی کوتاه، اطلاعات جامعی از ستارگان و ژرفای آسمان به ما ارائه کنند. در فضای شب برگزاری ماراتن مسیه، برخلاف کلاس درس تئوری، شما به صورت عملی با هر آنچه در کتاب‌ها می‌خوانید در رصد با چشم غیرمسلح و تلسکوپ یا دوربین دوچشمی آشنا خواهید شد. 
 
عکس دسته‌جمعی شرکت‌کنندگان در ماراتن مسیه 94 در مقابل چارتاقی نیاسر/ عکس: امیرعلی مومنی
 
بخش آموزشی ماراتن مسیه از سه قسمت اصلی تشکیل می شود و شیوه اداره این سه قسمت و زمان‌های استراحت میان آن‌ها به‌گونه ای است که همه شرکت‌کنندگان بتوانند مبانی شناخت آسمان را به خوبی فراگیرند و در عین حال احساس خستگی و بی‌حوصلگی نکنند.
در هریک از این قسمت‌ها، یک یا چند مدرس به آموزش خواهند پرداخت و با توجه به چرخشی بودن روند آموزش، مخاطبان با جوی پویا و دلنشین با آسمان شب آشنا خواهند شد. 
 
در قسمت اول، مدرسان به آموزش صورت‌های فلکی مانند دب اکبر و دب اصغر و ... و روش یافتن ستاره قطبی و دیگران ستارگان خواهند پرداخت و به این ترتیب مخاطبان را با مبانی نجوم رصدی آشنا می‌کنند. سپس داستان‌ها و اساطیر مربوط به هر صورت فلکی را برای علاقه‌مندان تشریح خواهند کرد و آن‌ها در آسمان به شما نشان خواهند داد. 
 
در قسمت دوم بخش آموزشی ماراتن، هدف آشنایی با مفهوم روشنایی ستارگان و تفاوت روشنایی ستاره‌های مختلف با یکدیگر خواهد بود و تخمین شدت روشنایی آنها با چشم غیرمسلح است؛ مهارتی که منجمان آماتور کارکشته در آن تبحری ویژه دارند.
 
در بخش پایانی، مخاطبان با شیوه استفاده از ابزارهای رصدی، تلسکوپ ها و دوربین‌های دوچشمی در رصد اجرام اعماق آسمان آشنا خواهند شد و ضمن رصد تعدادی از سحابی‌ها و کهکشان‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای و البته سیاره‌هایی مانندزهره و مریخ و مشتری و زحل، تا حدودی برای کار با ابزار آموزش خواهند دید تا بتوانند خودشان با تلسکوپ‌های حاضر در بخش آموزشی ماراتن مسیه، به رصد و جست‌وجو در اعماق آسمان شب بپردازند. همچنین در این بخش مخاطبان می‌آموزند چگونه از اطلس‌ها و نقشه‌های نجومی استفاده کنند و بتوانند خودشان اجرامی همچون کهکشان‌ها، سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای را رصد کنند.
 
رصدگران ماراتن مسیه در حال رص اعماق آسمان با تلسکوپ/ عکس: امیرحسین ابوالفتح
 
تجربه سال‌های قبل به ما می‌گوید در چنین فضایی و با وجود چنین امکاناتی، قطعا بیشتر علاقه‌مندان مبانی نجوم را به خوبی فرا می‌گیرند و بی‌شک انگیزه فراوانی برای مطالعه و تمرین بیشتر کسب خواهند کرد.
اگر تازه‌کار هستید، شک نکنید که ماراتن مسیه95، می‌تواند مقدمه‌ای برای شناخت هرچه بیشتر شما از جهان هستی باشد. رصد کهکشان‌ها و دیدار با صور فلکی و آشنایی با اساطیر باستان، همه و همه ما را با جهانی آشنا می‌کند که عظمتش ورای آن چیزی است که هر انسانی می‌تواند تصور کند.
 
برای ثبت نام اینترنتی در این برنامه روی لینک زیر کلیک کنید:
 
برای ثبت نام تلفنی یا پرسیدن سوال‌های خود، شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 9 تا 16 با شماره‌های 77212524 و 76871406 – 021 تماس بگیرید.
 
پیش از ثبت نام، برای آشنایی با محل برگزاری رقابت و خدمات و ... لینک زیر را حتما ببینید:
 
 
نویسنده: محمدصالح تیمار/ عضو کمیته برگزاری ماراتن مسیه 95


١٩:٣٢ - جمعه ٢٩ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٧٧٠    /    تعداد نمایش : ٧٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: