چاپ        ارسال به دوست

شنبه 23 بهمن‌ 95

گذر دنباله‌دار ‌45 پی از نزدیکی زمین

دنباله‌دار سبز رنگ 45پی (45p/Honda-morks-pajdusakova) که 11 دی امسال از نزدیک‌ترین فاصله مداری با خورشید (حضیض خورشیدی) گذر کرد، بامداد شنبه 23 بهمن، از حضیض زمینی در فاصله 12 میلیون کیلومتری از سیاره ما گذر خواهد کرد.
شاید در نگاه اول این گونه به نظر برسد که موقعیت مناسبی برای رصد این دنباله دار با چشم غیر مسلح فراهم شده است، اما وجود ماه و درخشش کم دنباله‌دار این امکان را به ناظران زمینی نخواهد داد.
در این شرایط دنباله دار یاد شده از قدر ظاهری تقریبی 6.5 تا 7 خواهد درخشید ولی هم‌چنان رصد آن با ابزار‌های کوچک کار بسیار دشواری است. برای رصد این دنباله‌دار بهتر است از تلسکوپ‌هایی با قطر دهانه بزرگتر از 8 اینچ استفاده کنید تا شاید در حضور ماه بتوانید با کاوش بسیار آن را رصد کنید. به علاوه این دنباله‌دار سوژه مناسبی برای عکاسی است. بسیاری از منجمان و عکاسان نجومی در سراسر جهان در دو ماه گذشته به عکاسی از این دنباله‌دار پرداخته و تصاویر بدیعی ثبت کرده‌اند.
 
برای رصد این جرم آسمانی، طبق نقشه زیر، باید حوالی ستاره‌ی بتا-جاثی را جست‌وجو کنید. در مرحله اول سعی کنید از چشمی‌هایی با میدان دید گسترده تر استفاده کنید و پس از یافتن دنباله‌دار بزرگنمایی را با تغییر چشمی افزایش دهید.
 
 
در ایران باتوجه به ارتفاع گرفتن صورت فلکی جاثی در ساعات پس از نیمه شب، به نظر می‌رسد بهترین زمان رصد این دنباله دار حوالی ساعات 4 تا 5 صبح باشد.
لازم به ذکر است، دوره تناوب دنباله‌دار 45پی 5.25 سال است. این دنباله‌دار در سال 1390/ 2011 نیز از نزدکی خورشید گذر کرده بود.
 
نویسنده: محمدصالح‌ تیمار/ مجله نجوم
منبع: earthsky.org
 
 
 
توجه:
بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٧:٠٤ - جمعه ٢٢ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٧٦٥    /    تعداد نمایش : ٩٣٢


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1395/11/24 7:2
0
0
باز هم خبر دیر رسید لطفا از چند روز قبل اطلاع دهید....

برای اطلاع به هنگام از از رخدادهای نجومی می توانید نسخه الکترونیک یا چاپی مجله نجوم را مطالعه کنید. اطلاع رسانی در وبگاه و شبکه های اجتماعی مجله نجوم، برای یادآوری وقایع پیشتر اعلام شده در مجله به خوانندگان است.


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: