چاپ        ارسال به دوست

قوانین شرکت در ماراتن مسیه

بخش رقابت ماراتن مسیه
شرکت کنندگان بخش رقابت که با ابزار‌های رصدی خود در ماراتن شرکت خواهند کرد، باید با صورت‌های فلکی و شیوه رصد اجرام اعماق آسمان آشنا باشند تا در شب رقابت با استفاده از اطلس‌های آسمان شب به رصد این اجرام بپردازند و بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان دهند.
شرکت کنندگانی که در بخش رقابت ماراتن مسیه با تلسکوپ در برنامه حاضر می‌شوند، به صورت دو نفره نیز با یک تلسکوپ می‌توانند به رقابت بپردازند. یعنی هر دو نفر به عنوان یک تیم از یک ابزار رصدی در رقابت استفاده کنند. در پایان رقابت نیز عملکرد دو نفر در کنار یکدیگر سنجیده خواهد شد. همچنین افرادی که با ابزار‌هایی با قطر دهانه 12 اینچ و بیشتر در رقابت حضور می‌یابند امکان شرکت در قالب گروه‌های سه نفر را خواهند داشت. اما شرکت‌کنندگان با دوربین دوچشمی فقط در قالب گروه‌های تک‌نفره امکان حضور دارند.
شرکت‌کنندگان بخش رقابت در نظر داشته باشند که حتما ابزار‌های رصدی خود را پیش از رقابت کاملا تمیز کنند تا گرد و غبار موجود روی ادوات اپتیکی مشکلی در شب رقابت برای آن‌ها ایجاد نکند. ارزیابی این بخش بر عهده داوران با‌تجربه خواهد بود که عمدتا از برگزیدگان ادوار قبلی رقابت‌های رصدی بوده‌اند و تجربه بسیاری در رصد اجرام آسمانی دارند. 
همراه داشتن اطلس‌های آسمان (از هر نوع که مناسب‌تر است) برای رقابت مسیه و چراغ قوه نور قرمز، برای شرکت کنندگان این بخش امری ضروری است.
 
بخش آموزش ماراتن مسیه
بخش آموزش رقابت برای منجمان علاقه‌مندی در نظر گرفته شده است که تجربه کمتری در رصد اجرام اعماق آسمان دارند. در این بخش کارشناسان و مدرسان مجرب نجوم در چند ایستگاه مختلف به آموزش مبانی متنوعی در نجوم رصدی خواهند پرداخت. به‌علاوه شرکت‌کنندگان امکان استفاده از ابزار‌های اپتیکی تدارک دیده شده برای رصد آسمان را خواهند داشت. به این ترتیب علاقه‌مندان مبتدی نیز می‌توانند با فضای ماراتن مسیه و رصد اجرام آسمان شب آشنا شوند و بر تجربه رصدی خود بیفزایند. برای شرکت در این بخش نیازی به همراه داشتن اطلس‌ها و ابزار‌های رصدی نیست، اما شرکت کنندگان حتما باید چراغ قوه ‌نور قرمز همراه داشته باشند.
برنامه ریزی برای این بخش به‌گونه‌ای است که مبانی رصد آسمان از صور فلکی تا رصد تلسکوپی را در بر می‌گیرد و شرکت‌کنندگان را برای آشنایی هرچه بیشتر با رصد آسمان شب آماده می‌کند.
برای ثبت نام در بخش آموزش ماراتن مسیه 95، اینجا کلیک کنید.
 
بخش عکاسی ماراتن مسیه
بخش عکاسی نیز در دو قسمت عکاسی اعماق آسمان و عکاسی نمای باز برگزار خواهد شد. در این بخش کارشناسان زبده عکاسی، در کنار شرکت‌کنندگان از شروع تا پایان رقابت به عکاسی خواهند پرداخت و در راستای ثبت تصاویر هرچه بهتر تلاش خواهند کرد. در این میان داوران به منظور ارتقا سطح کیفی رقابت نکات ارزشمندی را به شرکت کنندگان آموزش خواهند داد. شرکت‌کنندگان این بخش باید در نظر داشته باشند که تصاویری را که برای داوری ارائه خواهند کرد باید به بهترین نحو ویرایش شده باشد و ویرایش هرچه بهتر تصاویر نیز در امتیاز دهی موثر است.
همچنین این شرکت کنندگان نیز باید تمام ادوات مربوط به رقابت عکاسی را به همراه آورند و نیاز‌های خود را در این زمینه پیش‌بینی کنند ( بویژه نیاز به باتری اضافه یا انواع لنز و فیلتر).
 


١٧:٠٤ - سه شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٧٦٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: